2040 görüntülenme30 Haziran 2020
FETÖ'nün Ergenekon kumpasında hapse atılan 26. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ kumpas soruşturmanın çökmesi sonrası gazeteci Didem Arslan Yılmaz'ın sorularını yanıtladı. Yılmaz programı bitirmek üzereyken Başbuğ, "Üzerime borç bunu söylemem lazım" diyerek sözü aldı ve "5 Ağustos 2013 Silivri'deki Ergenekon mahkemesi kararını açıkladı. Acaba gazeteler 6 Ağustos'ta bu olayı nasıl yansıttı diye merak ettim" dedi.

 Başbuğ, SÖZCÜ gazetesinin 6 Ağustos 2013'deki manşetini canlı yayında okudu. Ergenekon kumpasını manşetinden eleştiren SÖZCÜ için İlker Başbuğ, "Ergenekon kararına bu şekilde tepki koyan bu gazeteyi bugün Fetö'cü olarak kabul etmek akıl ziyanıdır" ifadelerini kullandı.

KUMPASI TÜRK ORDUSUNA KURDULAR, CUMHURİYETİMİZE KURDULAR
FETÖ terör örgütünün vatansever TSK mensupları için başlattığı Ergenekon kumpası geçtiğimiz gün görülen son duruşma sonrası resmi olarak da çöktü. Kumpasın mağdurlarından olan 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, kumpasa dair önemli açıklamalarda bulundu. Başbuuğ Kod Ergenekon kumpası için‘ KUMPASI TÜRK ORDUSUNA KURDULAR, CUMHURİYETİMİZE KURDULAR’ dedi. 

“Aslında komplonun ana hedefi TSK. TSK ana hedef olmakla beraber bugün net anlaşılıyor ki, aslında komplolar sürecinin ana hedefinde Atatürk ve Cumhuriyet var. Komplolar 2007 yılında başlıyor, 2014 yılına kadar sürüyor.

“SÖZCÜ’YE FETÖ’CÜ DEMEK AKIL ZİYANIDIR”
İlker Başbuğ 6 Ağustos 2013’teki SÖZCÜ gazetesi manşetini canlı yayında göstererek Ergenekon kumpasına karşı çıkan SÖZCÜ gazetesiyle ilgili, “SÖZCÜ diyor ki Başbuğ’a terör örgütü diyenleri tarih affetmez. Şimdi bu olaya en açık FETÖ kumpasına tepkiyi koyan bu iki gazetemiz var Cumhuriyet ve Sözcü. Peki şimdi bugün 2019’da Cumhuriyet ve Sözcü’nün FETÖ ile ilişkilendirilmesini nasıl izah edersiniz? Bu iki gazete Fetö’nün en büyük kumpaslarından birisi olan Ergenekon kararına bu şekilde tepki koyan bu iki gazeteyi bugün Fetö’cü olarak kabul etmek akıl ziyanıdır” ifadelerini kullandı. Başbuğ’un açıklamalarından satır başları şöyle:


TERÖRLE MÜCADELE KAHRAMANI KIRCA TATAR CANINA KIIYDI,BUNUN HESABINI KİM VERECEK’“
“2007’den bugüne kadarki sürece baktığımızda beraatla sonuçlandı, çeşitli davalar bitti. Bu süreçte hayatlarını kaybeden arkadaşlarımız var. Asker sivil. Türkan Saylan hastaydı belki de ölümünü hızlandırdılar. İlhan Selçuk hasta değildi, belki de Selçuk üzüntüler ve karşılaştığı durumlar karşısında, hatta geçenlerde birisi ‘ben artık yaşamak istemiyorum’ demişti. Ali Tatar var. Gencecik bir öğretmen, deniz subayımız. Dayanamadı, gururuna yediremedi intihar etti. 

Abdülkerim Kırca var. Jandarma subayıdır, terörle mücadelede benim yanımda da görev yapan birisi. Alay komutanı iken PKK’lılarla mücadele ederken maalesef yürüyemez hale geldi. Emekli oldu. Ben onu MGK Genel Sekreterliği’ne aldım, sandalyesiyle geliyordu. PKK karşısında kahramanca mücadele eden Abdülkerim Kırca suçlandı. Sayın Ahmet Necdet Sezer tarafından şeref madalyasıyla ödüllendirdi. Gururuna yediremedi, intihar etti.”

‘BU BU KÖTÜLÜĞÜ YAPANLAR MUTLAKA CEZASINI ÇEKMELİ’
“Muzaffer Tekin, Silivri’de hastalandı, kanser oldu. Onurlu bir çocuk. Kaşif Kozinoğlu var. Cem Aziz Çakmak var amiral. Murat Özenak var. Kuddusi Okur var. Şimdi ne olacak? Bu komploları işleyen insanlar aslında bir insanlık suçu işlemişler. Kaç kişinin hayatına malolmuşlar. Özürle bu ölen insanları geri mi getireceğiz? Gereken cezaları görmeliler. Bir noktada şehit olan bu değerli arkadaşlarımız asker sivil bunları ben şehit olarak görüyorum. Bunların acısında özür dilemek hafif kalır. Hayatını kaybedenlere neden olanlar mutlaka cezasını görmeli.”

Kaynak:Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ