Dönemin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, bir televizyon programında 2009 yılında gerçekleşen 'Askerlerin Sivil Mahkemelerde yargılanmasının önünü açan düzenlemenin arkasında FETÖ var' demişti. Bu sözleri nedeniyle ifade vermek üzere Kartal Adliyesi'ne geldi.

ERDOĞAN ‘DAVA AÇIN’ DEDİ, ALTI VEKİL ŞİKAYET ETTİ
Başbuğ'un bu sözlerinin ardından Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da “Bu boru göstermeye benzemez, parlamentonun hukuku boru ile sindirilemez” diyerek AKP’li milletvekillerini suç duyurusunda bulunmaya davet etmişti. Erdoğan’ın açıklaması sonrası AKP milletvekilleri Mustafa Elitaş, Bekir Bozdağ ve Ahmet Aydın ile eski milletvekilleri Yahya Doğan, Mehmet Ceylan ve Ahmet Müfit Doğan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu.

O GECE NE OLDU

Kod Ergenekon kumpasının hedefine alınan Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ‘bir gece yarısı yapılan kanun değişikliğinin bir fetö kumpası olduğunu söylediği için şüpheli oldu. Neydi o gece yarısı kanun değişikliği; Türk Ordusu’nun askeri yargı yetkisine o gece yarısı kanun değiştirilerek müdahale edilmişti. Yapılan düzenleme anayasaya aykırıydı. Bu düzenlemeleri yapanlara sorulması gerekirken, Başbuğ şimdi şüpheli olarak sorgulanıyor. Öte yanda Kod Ergenekon kumpası açığa çıktı, yargılanan tüm askerlerin davaları bitti, ‘Ergenekon diye bir terör örgütü yoktur’ denildi ama İlker Paşa hala hedefte. İlker Başbuğ hala yargılanıyor. Peki bu işin gerçeği ne, İlker Başbuğ neden hedefte?

İLKER BAŞBUĞ HALA YARGILANIYOR
Yargı süreci henüz bitmedi. Çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘İlker Başbuğ’un Anayasa Mahkemesinde yargılamasına izin vermedi ama dosya açık. Yarın ‘yanılmışım, yargılayın’ derse İlke Başbuğ yine yargılanacak. Biz buradan, dava dosyasının kapatılmadığını anlıyoruz. Görülen o ki bu siyaset, kumpas davasındaki sorumluluğunu üzerine hiç almayacak. Verilmesi gereken hesabı hiç vermeyecek. Aksine Türkiye’deki değişime şu ya da bu şekilde bir direnç ortaya çıkarsa eğer, kod Ergenekon üzerinden yargıyı bir sopa gibi tekrar harekete geçirmenin hesapları yapılıyor. Ve bu siyasi hesapların merkezinde İlker Başbuğ tutuluyor.

BU HAKARET DEĞİL, SUÇ DUYURUSU
Şimdi, dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ başta Bozdağ olmak üzere ‘hakaret’ suçundan ifade veriyor. Ancak Önceki gece AKP Medya Başkan Yardımcısı Emre Cemil Ayvalı’nın canlı yayında yaptığı itirafla Başbuğ’un açıklaması doğrulandı ve mesele bir suç duyurusuna dönüştü. Kaldı Başbuğ’un tespitleri Fetö hakkında açılmış iki davanın iddianamelerinde de yer alıyor. Bu durumda Cumhuriyet savcılarının harekete geçerek İlker Başbuğ’un FETÖ’nün siyasi ayağına ilişkin yaptığı açıklamaları bir suç duyurusu kabul ederek soruşturma yapması gerekiyor, çünkü ortada birbirini de destekleyen açık itiraflar var.
Bakalım şimdi ne olacak, hep birlikte yaşayıp göreceğiz.

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ