Reklamlar
Anasayfa » Haber
16 Mart 2017 ( 2433 görüntülenme )

BARZANİ'DEN KRİTİK HAMLE!..

KERKÜK'TE BARZANİ FLAMASI


Irak Parlamentosu üyesi bir grup Türkmen parlamenter ,Kerkük’teki devlet kurumlarında Irak Bayrağı’nın yanında Kürdistan Bayrağı’nın da göndere çekilmesine tepki gösterdi.

Basın toplantısı Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı ve Irak Parlamentosu Kerkük Parlamenteri Erşed Salihi, Kürdistan bayrağının Kerkük’teki devlet dairelerinde göndere çekilmesini kabul etmediklerini ve bunun için Irak Başbakanı Haydar Abadi’den tepki göstermesini beklediklerini ifade etti.

Salihi, Kerkük Valisi Necmeddin Kerim’in "beklenmedik bir şekilde" Kerkük’teki devlet dairelerine Kürdistan bayrağının göndere çekilmesinin istendiğini savunarak, “Irak Anayasası Kürdistan Bölgesi’nin 3 şehrini resmi olarak belirlemiş, bu yüzden defakto bir çalışmayı kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu.

ITC Başkanı Salihi, “Dün anayasanın koruyucusu olan Irak Cumhurbaşkanı’nı ziyaret ettik ve açık bir şekilde kendilerine Kerkük ve Tuzhurmatu’da meydana gelen anayasa ve yasa ihlalini aktardık” dedi.

Şii Ulusal Koalisyonu Başkanı Ammar Hekim’le de konuştuklarını ve onlardan da tepki göstermelerini beklediklerini söyleyen Salihi, "Biz Kerkük’teki halklar arasında anlaşmazlık ve çatışma yaşanmasını istemiyoruz” dedi.

Aynı basın toplantısında Kerkük Parlamenteri ve eski İl Meclisi Başkanı Hasan Turan, “Kerkük’te yaşananlar anayasa ihlalidir ancak ne yazık ki hükümet buna karşı suskunluğunu koruyor” diye konuştu.

Turan, “Yaşanan bu ihlallere karşı Irak Başbakanı’nın ciddi adımlar atması ve tepki göstermesi gerekiyor. Siyaset ve güvenlik durumu bunu kabul etmiyor. Hatırlatmamız gerekir ki Kerkük’ün yüzde 40’ı halen IŞİD’in elinde” ifadelerinde bulundu.

Kaynak: Irak/Rudaw

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ABD VİZESİNDE AKIL ALMAZ UYGULAMA!.. MHP'DE ŞOK KARAR! İran'dan ABD'ye İLGİNÇ MESAJ! O ÜLKE'ye Pasaportsuz Seyahat Dönemi Başlıyor! ŞOK!.. MELİH GÖKÇEK'ten AKIL ALMAZ FETÖ İTİRAFI! ATATÜRK'ÜN GERÇEK SESİYLE BÜYÜK MESAJ... DAĞ TAŞ SUSTU!.. MİLLET AYAKTA, SARAY ŞAŞKIN!.. FLAŞ!.. Başbakan Yıldırım'dan REFERANDUM ANKETİ AÇIKLAMASI!.. ÖMER DİNÇER KONUŞTU... AKP KARIŞTI!..

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Tuğrul Türkeş'e AKP'DEN TERS KÖŞE!..