Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2397 görüntülenme )

Barzani, Bir Kolu AKP'de Bir Kolu ABD'de, Dolanıyor...

Barzani ABD'ye yine gitti! Sınırlarını çizecekmiş...
  Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, Beyaz Saray’ın daveti üzerine Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) başkenti Washington’a gitti. Rûdaw muhabiri, Mesud Barzani’nin Kanada Başbakanı Stephen Harper ile görüştükten sonra uçakla ABD’ye doğru yola çıktığını bildirdi.
 
Washington muhabirimiz Namo Abdullah, Beyaz Saray kaynaklarına göre, Barzani’nin üst düzey bir heyet tarafından karşılanacağını iletti.
 
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, dünkü basın brifinginde, Barzani ve heyetinin bir hafta sürecek ziyaret kapsamında Pazar günü Washington'da olmasının beklendiğini belirtmişti.
 
Harf, Başkan Mesud Barzani’nin Başkan Barack Obama, Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Tony Blinken'la görüşeceğini söylemişti.
 
Rûdaw’a konuşan Kürdistan Bölgesi Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin, ABD ziyaretinin gündem maddelerini Musul’u kurtarma operasyonu, Kürdistan Bölgesi’nin sınırlarının belirlenmesi ve Erbil-Bağdat ilişkilerinin oluşturduğunu söylemişti.
 
Fuad Hüseyin, “Başkan Barzani yapacağı ziyarette açık bir şekilde Kürt devleti dosyasını Beyaz Saray’da Başkan Obama’nın önünde koyacak” demişti.
 
Barzani, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), ABD’nin “terör listesi”nde olduğu için, daha önce tepki amacıyla Washington ziyaretini iptal etmişti. ABD Kongresi, Aralık 2014’te, iki Kürt partisini "üçüncü sınıf terör örgütleri listesi”nden çıkarmıştı. 
 
Barzani Salı günü, Kürdistan Yurtseverleri Birliği (KYB) Genel Sekreteri Celal Talabani’yi ziyaret ederek, ABD gezisi öncesi görüş ve önerilerini almıştı.
 
Başkan Barzani, 2014 sonlarında, bağımsızlık ve referandumdan geri adım atılmayacağını söyleyerek, "Yüz IŞİD, bin IŞİD de gelse süreç devam edecek" demişti(Erbil (Rûdaw) 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ