Türkiye Barolar Birliği (TBB), yerel seçimlere ilişkin açıklamada bulundu. “Bugünün temel meselesi süreç içerisinde “kesinleşen” bazı hususların yeniden tartışmaya açılıp açılmayacağıdır' denilen açıklamada seçim mevzuatının ilgili maddeleri hatırlatıldı. TBB Başkanı Metin Feyzioğlu imzasıyla yayımlanan açıklama şu şekilde:

Türkiye Barolar Birliği olarak, yerel seçimlere ilişkin hukuki süreci yakından takip etmekteyiz. Daima hukuk çerçevesinde yaptığımız açıklamaları da kamuoyuyla paylaşıyoruz. Şöyle ki;

‘KESİNLEŞEN SONUÇLAR TARTIŞMAYA AÇILAMAZ’

“Geçersiz oyların yeniden sayılıp sayılmayacağına ilişkin tartışma bugün için geride kalmıştır. Elbette Yüksek Seçim Kurulu’nun verdiği kararların seçimlerin şeffaf ve hukuka uygun bir şekilde yönetilmesi açısından ayrıca değerlendirilmesi gereklidir. Bugünün temel meselesi ise süreç içerisinde “kesinleşen” bazı hususların yeniden tartışmaya açılıp açılmayacağıdır. Bu konuda seçim mevzuatımızın hükümleri çok açıktır. Buna göre;

‘SEÇMEN LİSTELERİ KESİNDİR, TARTIŞILAMAZ’

1)Seçmen listeleri kanuna göre seçimden önce askıya çıkmış ve itiraz süreci sonunda kesinleşmiştir. Artık, seçimden sonra, seçmen listelerine ilişkin bir uyuşmazlığın çıkarılması hukuken mümkün değildir.”

‘SANDIK KURULLARI KESİNDİR, TARTIŞILAMAZ’

2)Sandık kurulu başkan ve üyeleri seçim mevzuatına göre ilan edilmiş ve itiraz süreci sonunda kesinleşmiştir. Sandık kurulu başkan ve üyeleri üzerinden seçimlere ilişkin bir uyuşmazlık çıkarılmasının da hukuken imkânı yoktur.

‘SOMUT DELİL OLMADAN İTİRAZ YAPILAMAZ’

3)Somut delillere dayanılmak suretiyle itiraz konusu yapılmayan oyların yeniden sayılmasının da hukuken imkânı bulunmamaktadır. Türkiye’de seçimler, seçim hukukumuz uyarınca siyasi partilerin gözetim -denetiminde ve hâkim güvencesinde yapılır. Seçim gününden çok önce kanuna ve YSK tarafından ilan edilen takvime göre kesinleşmiş seçmen listeleri ile sandık kurulu başkan ve üyelerinin tartışılması, demokrasinin olmazsa olmazı seçimlerin tartışmaya açılması sonucunu doğurur. Bu tartışmanın galibi olmaz.”

‘KAMUOYUNUN BİLGİSİNE’

“Türkiye Barolar Birliği hiçbir siyasi partinin yanında veya karşısında değildir. Türkiye Barolar Birliği yargının üç kurucu unsurundan savunmayı temsil eden, bağımsız ve tarafsız bir kurumdur. Sadece ve sadece hukukun yanındadır. Her zaman da böyle olacaktır. Bu düşüncelerle yukarıdaki değerlendirmelerimizi kamuoyunun bilgilerinize saygılarımızla sunarız.” Diyerek seçmen listelerine ve çıkan sonuçlara somut delil olmadan itiraz edilemeyeceğini duyurdu.

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ