8020 görüntülenme 27 Temmuz 2020
Ayasofya’nın açılışında Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından sarf edilen “Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar” ifadeleri tepkiye neden olurken tarihçi Murat Bardakçı’nın programında yıllar önce vakfiyede böyle ifadelerin yer almadığını söylediği açıklamaları tekrar gündeme geldi.

ERBAŞ VAKIF SENEDİNDE GEÇEN İFADELERİ ÇARPTIRIYOR
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Ayasofya’nın açılışında, “Fatih Sultan Mehmet Ayasofya’yı cami olması için vakfetmiştir. Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar. Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar” ifadelerini sarf etti. Erbaş’ın bu sözleri tepki çekerken tarihçi Murat Bardakçı’nın Tarihin Arka Odası’nda yıllar önce sarf ettiği sözler gündeme geldi. Bardakçı Fatih’in vakfiyesiyle ilgili şunları söylemişti:

‘VAKFİYEDEKİ HER ŞEY PARAYLA İLGİLİ, ÖTESİ YALAN’
“Bu vakfiyede böyle bir şey yok. Adamcağızın aklına bile gelmez. Caminin müze haline veya ibadete kapatılması. Bu vakfiyede Ayasofya ile ilgili geçen her şey oraya harcanacak paralarla ilgilidir. Lütfen Allah aşkına internet sitelerinde, ideolojik sitelerde yalan yanlış yazılan şeylere inanmayın.”

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ