Politika
30 Haziran 2020 ( 8321 görüntülenme )

Bankalarda 'Yeni Dönem'

Bankacılık sisteminde radikal değişiklikler bugünden itibaren yürürlüğe giriyor. Daha önce yapılan düzenlemeler için 1 Temmuz 2020 tarihi başlangıç olarak verilmişti. Şimdi Türkiye'de bankalar ile müşterileri arasındaki ilişkiler yeniden düzenlenecek.

ANNE KIZLIK SOYADI SORULAMAYACAK
Bankaların kullandıkları bilgi sistemlerinin yönetimi ve elektronik bankacılığa dair esaslar değişiyor. Yeni sistemde bankalar çağrı merkezleri üzerinde müşteriler ile iletişim kurarak onların anne kızlık soyadı gibi kimlik bilgilerini soramayacaklar.

TEYİT EDİLMEYEN NUMARALARA SMS GÖNDERİLMEYECEK
Yapılan yeni değişikliklerden birisi de bankaların müşteriler ile iletişim şekli oldu. Bundan böyle bankalar SMS ve e-postaları yalnızca doğrulaması yapılmış adreslere gönderebilecekler. Teyit edilmeyen telefon veya e-posta adresleri üzerinden müşterilere mesaj atılamayacak. Yeni dönemde elektronik kimlik kartları ve pin numaraları ile tüm bankacılık işlemleri yapılabilecek. Ayrıca bu kartlarla ATM'lerden işlem yapılabilecek. Bunun önündeki tüm yasal engeller kaldırıldı.

İŞLEMLER YÜZ YÜZE GELMEDEN YAPILABİLECEK
Bankalar bundan böyle müşteriler ile yüz yüze gelmeden işlem yapabilecekler. Fiziki belge ve ıslak imza şartları bankalarla müşterileri arasındaki sözleşmelerde kaldırıldı. Bankalar bu işlemleri elektronik yollardan yapabilecekler. Müşterilerin banka banka, şube şube dolaşmalarına gerek kalmayacak. Yapılan düzenlemeler madde madde şu şekilde:

Banka-müşteri ilişkilerinde yeni dönem - Memurlar.Net
-Çağrı merkezleri artık anne kızlık soyadı sormayacak
-Müşteri temsilcileri güvenlik doğrulaması yapamayacaklar
-SMS'ler ve e-postalar sadece teyitli numaralara ve adreslere gönderilecek -Müşterilere ekstre gönderilmesine devam edilecek
-Bilgi ve veri güvenliğinden banka yönetim kurulları doğrudan sorumlu olacaklar. “

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ