CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer'in "Maskeler eczanelerde dağıtılmalı" uyarısını sert bir dille eleştiren Prof. Dr. Mustafa Aslan, hükümet PTT'den vazgeçip maske dağıtımını eczanelere bırakınca geri adım attı.

ÖNCE TEPKİ GÖSTERDİ
CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer, maskelerin PTT aracılığıyla dağıtılmasının riskli olduğu konusunda hükümeti uyararak, dağıtımın eczaneler üzerinden yapılması gerektiğini savunmuştu.AKP Usluer'in bu çıkışı hükümete yakınlığıyla bilinen isimler tarafından ağır hakaretlerle eleştirilirken, Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi akademisyeni Prof. Dr. Mustafa Aslan da "Biz Eczaneleri COVİD-19 salgınından Koruyalım sistem çökmesin derken, Bir milletvekili (HEM DE HEKİM!!), zihni sinir projesi önerdi. Devletin vatandaşa vereceği maskeleri eczaneler dağıtmalıymış!!!! BU KADARINA PES DOĞRUSU." ifadeleriyle CHP'li Usluer'e tepki göstermişti.

HÜKÜMET KARAR DEĞİŞTİRİNCE ÇARK ETTİ
Bugün İstanbul Eczacı Odası ise, Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliği'nin yaptığı görüşmeler sonucunda, ücretsiz maske dağıtımının en hızlı ve güvenli şekilde eczaneler üzerinden yapılmasına karar verildiğini açıkladı. Bunun üzerine yeni bir paylaşımda bulunan Prof. Dr. Mustafa Aslan, birkaç gün önce sert bir dille eleştirdiği sisteme bu kez destek verdi. Aslan, şu ifadeleri kullandı:

‘DOĞRUSU BUYDU’
"Önemli Gelişme @saglikbakanligi ve @TEBKurumsal Anlaşmaya vardı. Ücretsiz maske dağıtımı Eczaneler kanalıyla yapılacak. Ankara ve İstanbul’da Maskeler Bu gün dağıtılmaya başlıyor. Haydi Hayırlısı.#eczacilargorevbasinda"
Aslan gelen tepkiler üzerine, eleştiri tweetinde sözlerinin yanlış anlaşıldığını söyledi.

SEMAN ÖĞÜT DE ÇAKILDI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda herkesin maske takması zorunlu olduğunu açıkladı. Erdoğan ayrıca maske satışının yasaklandığını ifade ederek vatandaşlara maske dağıtımının PTT üzerinden yapılacağını bildirmişti.

GAYE USLUER ‘ECZANEDEN DAĞITMAK ÇOK MU ZOR’
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından CHP eski Milletvekili ve PM üyesi Gaye Usluer, Twitter’dan bir paylaşım yaparak duruma tepki gösterdi. Devletin zorunlu kıldığı maskeyi dağıtmak zorunda olduğuna dikkat çeken Usluer, "Ama PTT yolu ile değil. Zor ve dolambaçlı yollardan değil. Eczanelerle anlaşarak maske dağıtımı çok mu zor? Vatandaşı zora sokmayı bırakın!” ifadelerini kullanmıştı.

SELMAN ÖĞÜT DALGA GEÇMİŞTİ
Gaye Usluer’in açıklamalarını Twitter hesabından yorumlayan Medipol Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selman Öğüt ise “İşin acı tarafı bu tweetin bir tıp profesörü tarafından atılması..” ifadelerini kullanarak Usluer ile dalga geçmişti.

ARTIK ECZANELER ÜZERİNDEN ALINABİLECEK
Korona virüse yönelik alınan tedbirler kapsamında maske satışının yasaklanmasının ardından Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliğinin yaptığı görüşmeler sonucunda ücretsiz maske dağıtımının en hızlı ve güvenli şekilde eczaneler üzerinden yapılmasına karar verildi. İstanbul Eczacı Odası'ndan yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliğinin yaptığı görüşmeler sonucunda, ücretsiz maske dağıtımının en hızlı ve güvenli şekilde eczaneler üzerinden yapılmasına karar verildiği bildirildi.

Kaynak: Sözcü/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ