Sağlık
16 Mayıs 2018 ( 427 görüntülenme )

BAKLAGİLLERİN SAĞLIĞA 6 FAYDASI!

Mercimek, nohut, kuru fasulye, barbunya, bakla… Kuru baklagiller sadece damak zevkimize hitap etmekle kalmıyor, aynı zamanda sağlığımıza da faydaları saymakla bitmiyor.

İşte kuru baklagillerin sağlığımıza 6 önemli faydası...

1-Hafızayı güçlendiriyor

İyi bir B vitamini kaynağı olan kuru baklagiller içerdikleri B12’nin yanı sıra tiamin, riboflavin, niasin ve folik asit sayesinde sinir sisteminin düzenli çalışmasına katkıda bulunuyor. Bunun sonucunda zihinsel performans, öğrenme ile hafıza gücü ve konsantrasyon artışı oluyor. Kuru baklagiller aynı zamanda ağrıya karşı duyarlılık ve uyku düzeni üzerinde de etkili oluyor.

2-Kemikleri güçlendiriyor

Kurubaklagiller içerisinde barındırdığı kalsiyum sayesinde kemik gelişiminde önemli rol oynuyor.

3-Uzun süre tok tutuyor

Kuru baklagillerdeki çözünen lifler besinlerde sert bir doku yerine yulaf kepeğinde olduğu gibi yapışkan veya visköz olacak şekilde eriyor. Midede uzun süre kalıyor ve oluşturdukları jel yapısıyla ince bağırsaklarda besin emiliminin yavaş olmasını sağlıyor. Bu özellikleriyle de sonraki öğünde daha az yemek yemeyi teşvik ediyor. Fazla kalori de içermemeleri sayesinde kilo kontrolünde ideal bir besin grubu olarak nitelendiriliyor.

4-Protein bakımından zengin

Kurubaklagiller protein açısından oldukça zengin. Öyle ki tam bir protein deposu desek çokta yanlış olmaz. 100 gram kurubaklagilde ortalama 23 gram, yani günlük ihtiyacın yarısı protein bulunuyor!

5-Rektum kanseri riskini düşürüyor

Posadan zengin olan kuru baklagillerin tüketilmeleri kalın bağırsak florasını olumlu yönde değiştiriyor. Böylece bağırsaklar içinde zararlı bakteriler çoğalmıyor, bunun sonucunda da rektum kanseri riski düşüyor.

6-Sinir sistemini güçlendiriyor

Kurubaklagillerin faydaları saymakla bitmiyor. İçerisinde barındırdığı B12, tiamin, riboflavin, niasin ve folik asit gibi B vitaminleri sayesinde sinir sisteminin güçlendirilmesinde önemli rol tutuyor.

Kaynak: ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ