Ayasofya'nın yeniden ibadete açılmasının toplumsal kutuplaşmayı bitirmek için bir fırsat olduğunu savunan Habertürk yazarı Nagehan Alçı, AKP iktidarına bu vesileyle Heybeliada Ruhban Okulu'nun da yeniden açılması çağrısında bulundu.

‘HEYBELİADA RUHBAN OKULU DA AÇILSIN, RUMLAR SEVİNİR’

"Seküler bir çevrede büyüdüğüm, Atatürkçü bir ailede yetiştiğim, Batılı bir eğitim aldığım için Ayasofya’nın ibadete açılması ile ilgili hassasiyet ve beklentiyi başta kavrayamadım" diyen Nagehan Alçı, şu mesajı verdi;

'SIRA RUHBAN OKULUNDA'
"Yıllardır kapalı olan Heybeliada Ruhban Okulu yeniden açılsa seküler Rumlar sevinmeyecek mi? Tabii ki sevinecek. Dünyadaki bütün Rumlar bu kararı coşkuyla kutlayacak. İşte Ayasofya meselesine de böyle bakmak gerekir diye düşünüyorum." dedi. Bu vesileyle Heybeliada Ruhban Okulu'nun da yeniden açılması çağrısı yapan Alçı'nın konuya dair yazdığı satırlar şöyle:

‘AYASOFYA CAMİ OLDU, RUHBAN OKULU DA AÇILSIN’
“Ayasofya’nın yeniden camiye çevrilmesi ile birlikte Batı’da Türkiye aleyhine oluşan olumsuz hava çok can sıkıcı. Türkiye egemen bir devlet olarak elbette kendi bünyesindeki varlıkları ile ilgili tek karar verici merci. Yaklaşık 500 yıl boyunca cami olarak hizmet vermiş, İstanbul’un fethinin simgesi Ayasofya’nın yeniden ibadete açılıp açılmayacağına elbette yalnızca Türkiye Cumhuriyeti Devleti karar vermeli. Öte yandan uzun zamandır buzdolabında olan bir konuyu da bu vesile ile yeniden gündeme getirebiliriz diye düşünüyorum.”

ÇİPRAS: ‘RUHBAN OKULUNU ERDOĞAN’LA BİRLİKTE AÇARIZ’
Geçtiğimiz yıl Türkiye’deki resmi temaslarını sürdüren Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Heybeliada Ruhban Okulu ve Aya Triada Manastırı’nı ziyaret ederek incelemelerde bulunmuş ve Çipras ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, "Umuyorum bir sonraki ziyaretimde bu kapıdan Sayın Erdoğan ile birlikte gireceğiz’ demişti.

ERBAŞ: BİR MEKTEP BİR MEDRESE OLSUN’

Öte yanda Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "İçinde sadece ibadet etmekle kalınmasın ve bir mektep bir medrese olsun" dedi. Erbaş, Ayasofya'nın müze statüsünün iptal edilip ibadete açılmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve şöyle konuştu;

‘AYASOFYA’DA MEKTEP MEDRESE DE AÇILSIN’
Caminin, 1500 yılı aşkın tarihi geçmişi olduğunu hatırlatan Erbaş, "Dolayısıyla ben bütün insanlığın esasında içinde ibadet edilebilen bir mabede dönüştürülmüş olmasının, aslına rücu ettirilmiş olmasının çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. İnşallah cemaati bol olsun. Ziyaretçisi bol olsun. İçinde sadece ibadet etmekle kalınmasın ve bir mektep bir medrese olsun" değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: Yeniçağ/ Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ