Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ölümcül Corona virüsüyle ilgili yaptığı açıklamada "Özellikle bu süreçte böyle bir salgınla mücadele etmede öncelikle yapılması gereken, kararların erken dönemde devreye girebilir olması" dedi. Okulların tatil edilmesinin düşünülmediğini söyleyen Bakan Koca, Bilim Kurulu'nun önerilerinin önemli olduğunun altını çizdi.

‘YAŞLILAR DİKKAT’
Dikkatli olunması gerektiğini belirten Koca, virüsün yaşlıları daha çok etkilediğini söyleyerek 60 yaş üstü vatandaşların kalabalık ortamlara girmemesini önerdi. Sağlık Bakanı Koca, şunları söyledi:

‘İNSANDAN İNSANA BULAŞMA ÖNLENMELİ’
* Bu enfeksiyonun kaynağı Çin’in Wuhan kenti. Devamında Hubei eyaleti ve Çin’in birçok eyaletinde görülmüş oldu. Erken dönemde Çin, daha önce benzer şekilde görülen salgınlarda almadığı bir önlemi devreye soktu. Hızla karantinaya aldı. Yani Wuhan’dan çıkışları önledi. Girişleri ve çıkışları kapattı. Bu son derece önemliydi ve Çin’de her geçen gün kontrol edilebilir olmasının sebebi de bu. İzolasyon, karantina yöntemlerini katı uyguladı. Çünkü burada esas bu salgıdan enfeksiyonun önlenebilirliği bulaşıcılığı önlemekle mümkün. İnsandan insana geçen bu bulaşıcılığı önleyip karantinaya ve izolasyona aldığınızda salgının yayılmasını önlüyorsunuz. Çin, bunu başardı.

‘DİKKATLİ OLUN’
* Bu dönemde herhangi bir hastalık belirtisi olmayan herhangi bir bu anlamda şikayeti olmayan ama bu virüsü taşıyan kişi olabilir mi? Olabilir. Ama bu hastalık belirtisi olmadığı için bize başvurmamıştır ve tespit edilmemiştir. Bu yarın olmayacağı, bugün olmayacağı anlamına gelmez. O nedenle dikkatli olmak gerekir diyoruz.

‘YAŞLILAR EVDEN ÇIKMAYIN’
“Vatandaşımızdan taleplerimiz var. Özellikle yaşlıları daha çok etkiledikleri için yaşlı kesimin evden çıkmamasını zorunlu olmadan 60 yaş üstü vatandaşımızın dışarı çıkmamasını kalabalık ortamlara girmemesini özellikle istiyoruz. Okul tatili düşünmüyoruz. Bilim Kurulu’nun önerisi önemli.”

CORONA VİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?
Öte yanda, Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği vi,rüse karşı ölenler konusunda bir bildiri yayınladı. Açıklama şöyle: Hastalık 2-14 gün süren kuluçka döneminden sonra mevsimsel grip gibi başlar. Ateş, baş ağrısı, gözlerde yaşarma, boğaz ağrısı, burun akıntısı, öksürük gibi üst solunum yolu enfeksiyonu bulguları ortaya çıkar. Yüksek ateş ve öksürüğe eşlik eden nefes darlığı uyarıcı olmalıdır. Bazı hastalarda bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısı gibi şikayetler ön planda olabilir.

CORONA VİRÜS’TEN NASIL KORUNABİLİRİZ?
Halen tedavisi ve aşısı bulunmayan bu hastalık için korunma önlemlerine dikkat etmeli ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye çalışmalıyız. Yeterli uyku (günde 7-8 saat), stresten uzak durmak, egzersiz yapmak, hijyen kurallarına uymak, sigara ve alkol kullanmamak özetle sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek ilk basamakta yapmamız gerekenler arasında yer alır.

‘BOL SIVI DOĞAL BESLENME’
Düzenli ve dengeli beslenmeye yani yeterli sıvı almaya, kaliteli protein, doğal sebze/meyve, tam tahıl, bakliyat, vitamin, mineral ve antioksidanlardan zengin beslenmeye çalışmalıyız. Yeterince kanıt olmasa da D vitamini, çinko, omega-3 içeren destekler ile doğal C vitamini işe yarayabilir. Bunun dışında ellerin sık sık yıkanması yabancı yüzeylerle temas sonrası ellerin hiçbir şekilde yüze, ağza ve gözlere temas ettirilmemesi önerilir.

‘ZORUNLU OLMADIKÇA KALABALIKTAN UZAK DURUN’
Hasta kişilerden ve havalandırılması sorunlu olan mekânlardan (otobüsler, dolmuşlar, trenler, metro, sinemalar, alışveriş merkezleri) mümkün olduğunca uzak durulması tüm solunum yolu virüslerinin bulaşmaması için etkili bir yoldur. Bilhassa yaşlılar, müzmin hastalığı olanlar (kalp hastalığı, böbrek hastalığı, solunum yolu hastalığı, nörolojik hastalık, şeker hastalığı); bağışıklık sistemi yetersiz olanlar; kanser hastaları, herhangi bir hastalığın son evresinde olanlar, gebe kadınlar ve çocuklar daha büyük risk altındadır. Corona virüs besinlerle değil solunum yolu ile bulaştığı için riskli bireylerin maske takması, kalabalık ortamlara girmemesi ve gerekmedikçe yolculuk yapmaması önerilir.

Kaynak: Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği/ Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ