Genel
30 Eylül 2018 ( 2400 görüntülenme )

Tarikat... okul... cübbeli... 'İŞ BÜYÜYOR'

Ankara’da sarıklı cüppeli ders verilen okulun, Anadolu İlim ve İrşad Vakfı ile Yenimahalle Müftülüğü arasındaki protokolle kurulduğu belirlendi. 


OKUL DEĞİL KÜLLİYE

Sitesinde okulu kendisine bağlı gibi gösteren vakıf, Kuran kursuna giden öğrencilerin okula devam ettiğini, bölgeyi ‘külliye’ olarak yapılandırdığını belirtti. 

DERS DEĞİL ZİYARET

MEB yaptığı açıklamada, tarikat lideri Ahmet Dilmen’in verdiği dersi “öğrencileri ziyaret” olarak savundu, ancak okul sitesindeki görüntüler sildirildi. Açıklamada, “okulun dernek tarafından yapılan binada hizmete açıldığı” belirtilerek tarikatın kurduğu okula MEB tabelası asıldığı itiraf edildi.

MİLLİ EĞİTİMLE PROTOKOL YAPMIŞLAR

 Milli eğitim normları dışında eğitimler verilen ve tarikatlara terk edilen okulun, Yeni Mahalle Müftülüğü ile tarikat arasında yapılan protokolle kurulduğu, okul bölgesinin ‘külliye’ şeklinde yapılandırıldığı ve tarikat kontrolünde bir de hafızlık eğitimi veren Kuran kursu kurulduğu ortaya çıktı. MEB ise tepkilere karşın tarikat ile imzalanan protokolü itiraf etmekle yetindi.

OKUL BİNASINI TARİKAT YAPMIŞ

2006 yılında Kuran kursunun inşaatına başlanırken, 2013 Haziran’da da müftülükle yapılan anlaşmayla birlikte kursta hafızlık eğitimi başladı. Vakıf görünümlü tarikat resmi sitesinde, okul çevresini Kuran kursuna yönelik inşa ederken bölgeyi “Külliye şeklinde yapılan binada 3 bin 500 kişilik cami ve 165 kişi kapasitesiyle yatılı olmak suretiyle faaliyetine devam etmektedir” diyerek anlattı. 

Ayrıca yerleşkede, müftülüğün onayıyla hafızlık eğitimi veren kız ve erkek yatılı kuran kursları açıldı. Vakıf, dini kursların amacını “bölgede ihtiyaca cevap verme açısından çok önemli bir eğitim süreci” olarak açıklarken, hafızlık eğitiminin dışında Arapça, Hadis, Fıkıh, Siyer derslerinin de verildiğini duyurdu. 

Ayrıca vakıf yönetimi ve mütevelli heyetinde “Tefsir-Hadis-Siyer Alimi, Hekim, Diş Hekimi, Hâkim, Avukat, Mimar, Mühendis ve başarılı işadamları”nın da olduğu iddia edildi.

TELESEKRETER

MEB’in okul müdürlüğünü arayanların ise resmi okuldan öte Kuran kursu anonsu içeren telesekreter ile karşılaşması da dikkat çekti. Müdürlüğün numarasında okuldan önce tarikatın Kuran kursunun anonsu yapılırken “İyi Günler. Safa-Merve Kuran Kursu ve Abdülkadir Geylani İmam Hatip Ortaokulu’na hoş geldiniz” ifadeleri kullanıldı.

DERS DEĞİL ZİYARET

Okulun resmi internet sitesinde tarikat lideri Dilmen’in sakallı ve takkeli ders verdiği vurgulanmasına karşın MEB, “haberde yer verildiği şekilde derslere görevli öğretmenlerin dışında herhangi bir kişinin katılımının söz konusu olmadığı, bununla birlikte haberde ismi geçen Dernek Başkanı’nın geçtiğimiz eğitim - öğretim yılında okul yönetiminin müsaadesinde, öğrencileri ziyaret ettiği, haberde yer alan fotoğrafların ise bu ziyarete ait olduğu anlaşılmıştır” ifadeleri kullanıldı. 

İŞLEM BAŞLATILDI

Okulun tarikat binasından taşınacağını belirten MEB, “Aynı bölgede yatırım programında bulunan İmam Hatip Ortaokulu inşaatı devam etmekte olup, inşaat tamamlandığında adı geçen okul yeni binasına taşınacaktır” ifadelerini kullanarak iddialara ilişkin ayrıca işlem başlatıldığını duyurdu.

kaynak:cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ