Politika
05 Aralık 2017 ( 3904 görüntülenme )

BAKAN SARIEROĞLU'NDAN TAŞERON İŞÇİLERE MÜJDE!..

BAKAN SARIEROĞLU: TAŞERON İŞİNİ KÖKTEN ÇÖZDÜK


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın taşeron düzenlemesiyle ilgili açıklamalarının ardından yüz binlerce çalışanın gözü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına çevrildi. 

Düzenlemenin detaylarıyla ilgili son dakika açıklaması Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’ndan geldi. 

Katıldığı bir televizyon programında taşeron düzenlemesinin ayrıntılarını anlatan Bakan Sarıeroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan aldıkları talimatla 2018’e girmeden önce taşeron işini halledeceklerini söyledi.

900 bin çalışanın taleplerini karşılayacaklarını ifade eden Sarıeroğlu, 

“KAMUDA ÇALIŞAN TAŞERONLARA HİÇBİR ŞARTIMIZ YOK”

“450 bin çalışanımızın tamamını ‘amasız-fakatsız’ direkt kadroya alıyoruz. Hiçbir şartımız da yok. Mevcutta emekçi kardeşlerimiz hangi işi yapıyorsa o işi yapmaya, aynı sendikalarda, sözleşmeye tabii olarak kadrolu işçi olarak devam edecekler. Kafalarında hiçbir soru işareti olmasın."
 
“YEREL YÖNETİMLERDE TAŞERON ŞİRKET OLMAYACAK”

İkinci düzenlememizi de mahalli idareler ve il özel idarelerle gerçekleştirdik. Belediye teşekküllerinde çalışan taşeron kardeşlerimizi, şirketi aradan çıkartıyoruz. İl özel idaredeki taşeronları da aradan çıkarıyoruz. Direkt daimi elemanı olarak kardeşlerimiz çalışmaya devam edecekler” dedi.

Mevsimlik işçilerle ilgili de düzenleme yaptıklarını dile getiren Sarıeroğlu;

“4C’LİLER, 4B’YE DAHİL EDİLECEK”

“Buradaki talep çalışma sürelerinin uzatılmasıyla ilgili bize iletilmişti. 4 ay daha uzatılmasını ön görüyoruz. Bütün taşeron firmaları devreden çıkartıyoruz, tamamı Belediye İktisadi Teşekkülü işçisi elemanı olacaklar. Yine yeni bir düzenlemeyle 4C’li olarak TÜİK, Meclis ve YSK’da çalışanlarımızı 4B kadrosuna dahil edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Hak kayıpları konusuna da değinen Bakan Sarıeroğlu;

“HAKLARI TEMİN EDİLECEK”

“Biz şu anda taşeron şirketlerinden devir alacağız. Devir şeklinde, iş kanununda yer alan çalışma şekli bu. Kıdemleri, geçmişte kazandıkları kıdemleriyle birlikte bu devirleri gerçekleştireceğiz. Böyle yaptığımız için, yıllık izinleri ve hakları temin edilmiş olacak. 

Hangi sendikadaysalar devam etme imkanları var. Toplu sözleşmenin devamını istedik ki bir kargaşa, bu geçiş sürecinde önümüzdeki iki sene süresince yaşanmasını arzu etmiyoruz. Mevcut şartları koruyarak, ücret de buna dahil. Geçiş imkanı sağlamış olduk” şeklinde konuştu.

Çalışanlar arasında eğitim farkı gözetmeyeceklerini ifade eden Sarıeroğlu;

“AYRIM GÖZETİLMEYECEK”

“İlkokul mezunundan yüksek lisansa tamamını aynı şekilde geçişini sağladık. Biz ayrımsız, hiçbir sınırlama koymadan mevcutta neyse aynı şekilde… İşler aksamasın, süreç tamamen tamamlansın diyerek hep bakış açımız böyle oldu. Bu tarz talep gelirse olumlu bir cevap olmayacak. Çünkü 900 bin kişi olacak” dedi.
Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ