Politika
25 Ekim 2018 ( 512 görüntülenme )

Bakan acı konuştu!.. 'HELE BİR YOĞUN BAKIMDAN BİR ÇIKALIM'

16 yıllık AKP iktidarının Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitimdeki sorunların arttığını itiraf eden bir açıklamada bulundu.

EĞİTİM KOMADA

Beklentileri karşılamayan ‘'2023 Eğitim Vizyonu'nun ardından AA Editör Masası'na konuk olan Selçuk, "Önce yoğun bakımdan çıkalım, sonra nekahat dönemi başlasın" dedi. Selçuk’un konuya ilişkin açıklaması şöyle;

‘EĞİTİMDE BÜTÜNSEL DEĞİŞİM SÖZ KONUSU’

“Bizim asıl meselemiz dünyayla yarışmak. Eğitimi hal yoluna koyunca işimiz bitmiyor, asıl işimiz o zaman başlayacak. Önce yoğun bakımdan çıkalım, sonra nekahat dönemi başlasın. Yapılan işle ilgili birkaç küçük fark var. İlk kez felsefesi, teorisiyle bütünsel bir sistem yaklaşımı içinde, bir sistemin bütün alt sistemin bileşenlerinin eş zamanlı olarak dönüştürülmesi bekleniyor. Türkiye’nin sınav sistemiyle ya da öğretmenlerin özlük haklarıyla ilgili şunu yapacağız değil. Bütünsel dönüşümle ilgili.”

‘GÜNÜ BİRLİK DEĞİŞİKLİKLER YAPILMAMALI’

“ İkincisi bugün düşündük yarın şu değişikliği yapıyoruz, demeyeceğiz. Biz şu kadar sene içinde olgunlaşacak bir fidandan bahsediyoruz. Üç yıl içinde ulaşacağımız yer aslında sistemin genel bir raya oturması ve artık bunun üzerinden iyileştirmelerin hızlanması. Velilerin ve öğrencilerin çok merak ettikleri konu, liseye geçiş meselesi. Biz bunu bu bağlamdan çıkarmak istiyoruz.”

‘ÇOCUKLARIMIZIN HAYATI SÖZ KONUSU’

“ Mesele kademeler arası geçiş değil, bir çocuğun hayatı. Sınavın adını, tekniğini değiştirsek bir mesafe alamayız. Seneye sınav nasıl olacak sorusu doğru değil. Doğru soru, eğitim sistemi içinde bir çocuğun ortaokuldan liseye geçerken nasıl daha mutlu, daha donanımlı, potansiyelini ortaya koyacağınız bir ortam oluşturacaksınız.”


ÖĞRENCİ ANDI AÇIKLAMASI

"Burada oturup da bir şekilde ateş etmenin, 'Bu böyledir, bu böyle değildir' demenin benim hem tabiatım hem de eğitimin menfaati icabı, bunun hukuki süreç olduğunu söylemekle iktifa ediyorum."

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ