1966 görüntülenme15 Mayıs 2020
Türkiye'de koronavirüs salgını nedeniyle bugün 48 kişi daha hayatını kaybetti. Can kaybı 4 Bin 055’e, toplam vaka sayısı 146 bin 749’a yükseldi. Açıklanan son koronavirüs verilerine göre, son 24 saatte yeni vaka sayısı 1.708 oldu. Son 24 saatte 48 kişi hayatını kaybederken, bugün iyileşen kişi sayısı ise 2 bin 103 olarak açıklandı. Toplam vaka sayısı 146 bin 457, toplam vefat sayısı 4 bin 055 oldu. Açıklanan verilere göre toplam yoğun bakım hasta sayısı 944, toplam entübe hasta sayısı 490, bugün iyileşen hasta sayısı 2 Bin 103 oldu.

DÜN 1.635 VAKA BUGÜN 1.708 YENİ VAKA’
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı güncel tabloya göre vefat sayısında düne göre düşüş gözlemlendi. Dün Bin 635 vaka tespit edilirken bugün vaka sayısı 1.708 olarak açıklandı. Vefat sayısı da 55’den48’e geriledi.

BAKAN ‘1.5 METRE SOSYAL MESAFE'
Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Koca, “Yoğun bakım ve entübe hasta sayımız azalmaya devam ediyor. Test sayımız düne göre fazla. Vaka sayımızda kısmi artış var. Yeni hayat tarzımız Kontrollü Sosyal Hayat, yani hep birlikte tedbir. Koşulu:
Maske + 1, 5 metre Sosyal Mesafe.” ifadelerini kullandı.

SALTIK 'İŞ BİLDİĞİNİZ GİBİ DEĞİL'
Halk TV canlı yayınında konuşan korona virüs salgınında saklanan 7 bin kayıt dışı ölüm olduğunu öne sürdü. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Saltık, AVM’lerin açılması ve liglerin başlaması gibi adımları “hükümetin oynadığı bir kumar” olarak değerlendirdi. Saltık’a göre normalleşme adımlarına dayanak gösterilen düşük ölüm oranları da gerçeği yansıtmıyor. İşte Saltık'ın açıklamaları:

‘SALGIN DEVAM EDİYOR, NEDEN AVMLERİ AÇTINIZ’

“Ro değerinin 1,56 olması salgının devam ettiği anlamına gelir. 100 kişi 156 kişiye hastalığını bulaştırıyor demektir. Ro değeri 1,56 iken bu gevşeme önlemlerini bilimsel olarak açıklamak mümkün değil.Bakanın sözleri çelişkilerle dolu. ‘Tedbiri elden bırakmayalım’, peki sen neden bıraktın, neden futbol maçlarını serbest bıraktın, neden turistik etkinlikleri üç büyük kentte açık bıraktın? Kabinedeki turizm Bakanı acaba turistik tesisleri nedeniyle çok mu bastırdı gibi sorular geliyor akıllara.”

‘KAYIT DIŞI 7 BİN ÖLÜM VAR’

“Ölüm oranı dünyada %7’ye ulaştı yani testi pozitif çıkan insanların %7’si ölüyor. Türkiye’de bu oran %2,8. İnanılmaz bir çelişki de burada. Keşke gerçek olsa da iftihar etsek. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı 4 bine yakın ölüm rakamı gerçek değil. Yalnız İstanbul’da 11 Mart’tan 30 Nisan’a dek 3,700 fazladan ölüm var. İstanbul’un olguların yarısını içerdiğini ve Türkiye’nin kalanında da 3,700 kadar ölümün saklandığını düşünürsek bu yaklaşık 7 bin kayıt dışı ölüm demek. Dünya Sağlık Örgütü’nün kodlama rehberine uyulmuyor.”

‘BU BİR KUMARDIR; BEDELİNİ VATANDAŞ ÖDER’

“Türkiye’de salgının azalma eğilimine girdiğini söyleyebiliriz. Salgın hastalıklar genellikle 2,5-3 ay gibi bir sürede tepe noktası yaparak inişe geçerler. Türkiye’de salgın yönetiminde uluslararası epidemiyoloji kurallarının dışına çıkan çok şey yapıldı.Yavaş yavaş gevşemeye evet diyorum ama ölçüsü ve kapsamı bakımından çok daha dikkatli olmamız gerektiğini düşünüyorum. Ölçüsünden fazla bir gevşemenin sonucunda salgın eğrisi daha hızlı inerek kapanmak yerine daha yavaşça inip daha uzun bir dönemde kapanabilir. Bunun karşılığı daha çok hasta ve daha çok ölüm demektir.”

Kaynak: Sağlık Bakanlığı/ Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ