25509 görüntülenme 05 Ocak 2021
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Saray İttifakı ortağı Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi evinde ziyaret etti. Erdoğan, daha önce de Bahçeli'yi evinde ziyaret etmişti. Görüşmede Saray İttifakı’nın 2021’deki yol haritasının konuşulacağı kulislerde dillendiriliyor.

KANUNLAR ÜZERİNDE BÜYÜK OYUN
Öte yanda Korkusuz yazarı Ahmet Takan bugünkü yazısında AKP ve MHP'de seçim anlaşmazlığı olduğunu aktardı.  "Saray, üzerinde çok konuştuğu yeni seçim sistemi konusunda çalışmalarını hemen hemen bitirdi" diyen Takan, "Seçim barajının yüzde 7’ye çekilmesi ile daraltılmış bölge sistemi tamam gibi" dedi. 

'SEÇİM KANUNU ÜZERİNDE OYNAYIP AKP'YE AVANTAJ'
Takan, AKP'nin MHP'yi tek çatı altında seçime girmeye ikna edemediğini iddia ederek, "Ufak bir pürüz var… Büyük ortak küçük ortağı listeler konusunda ikna edemiyor. Saraydan MHP’ye giden teklife göre, seçime Cumhur İttifakı yerine  AKP’den tek listeden girilmesi öneriliyor. AKP, MHP’ye toplamda 40-45 milletvekili çıkaracağı şekilde kendi listesinden bazı bölgelerde birinci ve ikinci sıraların garantisini veriyor. MHP ise bugün itibariyle bu teklife yanaşmıyor, Cumhur İttifakı’nda ısrar ediyor." değerlendirmesinde bulundu. Ahmet Takan'ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

'OYUN İÇİNDE OYUN'
 "Bu kadar büyük krizlerin içinde, onca yıpranmışlığa ve anketlerin neredeyse hepsinde tepe aşağı gidişata rağmen saray iktidarı ve küçük ortakları neden çok rahat görüntü veriyor?..Muhalefet partilerinin yetersizlikleri konusunda beylik analizler yapmayacağım!.. Bilimsel bir çalışma ile soruya yanıt vereceğim. Ancak önce önemli bir kulis bilgisi bu da benden size yeni yılın ilk bomba haberi olsun."

'MHP LİSTESİ AKP'DEN'

"Saray, üzerinde çok konuştuğu yeni seçim sistemi konusunda çalışmalarını hemen hemen bitirdi. Seçim barajının yüzde 7’ye çekilmesi ile daraltılmış bölge sistemi tamam gibi… Ufak bir pürüz var… Büyük ortak küçük ortağı listeler konusunda ikna edemiyor. Saraydan MHP’ye giden teklife göre, seçime Cumhur İttifakı yerine  AKP’den tek listeden girilmesi öneriliyor. AKP, MHP’ye toplamda 40-45 milletvekili çıkaracağı şekilde kendi listesinden bazı bölgelerde birinci ve ikinci sıraların garantisini veriyor. MHP ise bugün itibariyle bu teklife yanaşmıyor, Cumhur İttifakı’nda ısrar ediyor. "

'SEÇİM SİSTEMİ DEĞİŞİKLİĞİYLE CUMHUR İTTİFAKINA DESTEK'
"Sarayda yapılan hesaplamalara göre (anketlerde görünen rakamlar AKP yüzde 35, MHP yüzde 10 civarı baz alındığında), Cumhur İttifakı korunarak daraltılmış bölge  sistemi ile seçime girildiğinde 350-360 civarında, tek başına AKP listelerinden girildiğinde ise 400 milletvekili çıkarıyorlar. Eğer hayalleri ve hesapları tutarsa bu da Anayasayı değiştirecek çoğunluğa ulaşmaları demek."

Kaynak: Yeniçağ/ Gunboyu

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ