1450 görüntülenme28 Ağustos 2017
Afyonkarahisar'da, Büyük Taarruz‘un 95. yıldönümü etkinlikleri kapsamında, büyük taarruz emrinin verildiği ve Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Kocatepe'de tören düzenlendi.

Öte yanda... Çanakkale Savaşları’na sahne olan Tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki Kocadere kamp alanında CHP’nin düzenlediği Adalet Kurultayı’nın 2’nci gününde 57. Alay'a Saygı Yürüyüşü düzenlendi.

AFYONKARAHİSAR'daki törende ilk olarak Türkiye Bisiklet Federasyonunca ‘Büyük Taarruz Turu’ adıyla düzenlenen ve 9 Eylül 2016 tarihinde İzmir’de sona erecek olan bisiklet turunun startı Vali Tutulmaz tarafından verildi.

Afyonkarahisar Valiliği, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Afyonkarahisar Belediyesi adına çelenklerin sunulmasıyla başlayan törende, 25 Ağustos gecesi Kocatepe’ye çıkan ve kahramanca savaşan Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehitler için saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Büyük Taarruzun başladığı Kocatepe’de yapılan törende açılış konuşmasını İkmal ve Garnizon Komutanı Topçu Kur. Alb. Özdemir Şan yaptı.

Daha sonra bir subay tarafından, Kocatepe'den başlayan taarruz ve orduların ilerleyişi anlatıldı. Top atışları ile savaşın geçtiği noktalar hakkında detaylı bilgiler verildi.

Kocatepe’de gerçekleştirilen tören sonrasında Vali Mustafa Tutulmaz ve beraberindekiler Yüzbaşı Agâh Efendi Şehitliği'nde düzenlenen törene katıldı. Yüzbaşı Agâh Efendi Şehitliği’ne çelenk sunmasının akabinde Saygı Duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Bir subayın Yüzbaşı Agâh Efendi ve Üsteğmen Feyzullah Efendi ile komutalarındaki 150 askerden 100'ünün kahramanca şehit düşerek tepeyi ele geçirdiklerini anlatan konuşmasıyla devam eden törende Kuran-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi. Kuran-ı Kerim okunmasının ardından Din görevlisi tarafından ahirete intikal etmiş, gazilerimiz ve şehitlerimiz için dualar edildi.

Yüzbaşı Agâh Efendi Şehitliği'ndeki tören şehitliğin gezilmesi ile sona erdi.

Kaynak: AA

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ