Reklamlar
Anasayfa » Haber
18 Haziran 2017 ( 777 görüntülenme )

AYÇİÇEĞİ'NDE BÜYÜK TEHLİKE!..

KIRKLARELİ'de bu yıl 195 bin dekar alana ekimi yapılan ayçiçek tarlalarını 'Köse' adı verilen hastalık vurdu. 


İl genelinde yüzde 50 ürün kaybı beklenirken, Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan, tespit yapmak çalışmaların sürdüğünü söyledi. Şaylan, "Çok büyük sıkıntılar bekliyor bizi" dedi.

Kırklareli il genelinde bu yıl 195 bin dekar alana ekimi yapılan ayçiçeği, 'Köse' adı verilen hastalık vurdu. Boy yapmayan, yaprağında mantarlama görülen ayçiçeğinde yüzde 50 verim kaybı beklenirken, hastalığa satılan tohumların neden olduğu belirtildi. 

Üreticiler büyük tedirginlik yaşarken, Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan, hastalığın şu anda ekimi yapılan 195 bin dekarın yüzde 15'inde etkisini gösterdiğini söyledi.

YÜZDE 50 KAYIP BEKLENİYOR


Ayçiçeklerinde 'köse' hastalığının en fazla görüldüğü ve 25 bin dekar alanda etkili olduğu Babaeski İlçesi'nin Ağayeri, Ertuğrul, Çiğdemli ile Kuleli köylerinde üreticiler, yüzde 50 ürün kaybı beklediklerini ifade etti. 

Babaeski Ziraat Odası Başkanı Şahin Arslan, hastalığın ilaç ve çaresinin bulunmadığını belirterek, "Ayçiçeğinin kökünde beyazlama olarak başlayan ve mantar yaparak bitkide devam ediyor. Kök yapısında kütükleşme değimiz hastalık yüzünden büyümede ilerleyemediği ve köse kaldığı görülmektedir. Bu konuda bakanlığa bağlı tarımsal ve bilimsel araştırmalarda, 7 yıl toprakta kalma özelliği olduğunu öğrendik. Bunun da ülkemiz tarımına büyük zarar vereceği aşikardır" dedi.

İLACI YOK


Köse hastalığı nedeniyle verimin düşmesi halinde tarlaların yeniden ekileceğini kaydeden Belli, "Bitki gelişmiyor, kısa kalıyor. Herhangi bir ilaçla mücadelesi yok. Sadece tohum ilaçlaması ve münavebe yapabiliyoruz" dedi.

Kaynak: DHA

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kimse Sormuyor Madem, O Zaman Biz Soralım: BU GELENLER KİMLER? Başbakan Davutoğlu'ndan Önemli Çağrı! ABD'DEN ALÇAK SENARYO!.. İstihdam Yasası Çıktı!.. TEPKİLER BÜYÜK!.. Son Dakika...İstanbul’daki ilk 15 Temmuz İddianamesi Kabul Edildi! Almanya'dan TÜRKİYE UYARISI! SGK'dan ÖNEMLİ DUYURU!.. BU İKİ RESİM ARASINDAKİ FARK NEDİR... Bir Bakınız...

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan FLAŞ BAŞVURU!..