8703 görüntülenme 24 Temmuz 2020
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatını sosyal medya hesabından duyurdu. Vali Yerlikaya paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

’24 SAAT AÇIK OLSUN’
“Cumhurbaşkanımız Sayın @RTErdogan #AyasofyaKebirCamiiSerifi’nin bu günden itibaren 24 saat ibadete açık olması talimatını verdi. Ayasofya Camii artık 24 saat daima açık olacak. Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz.”

EŞBAŞKAN
Öte yanda Erdoğan ‘BOP Eşbaşkanıyız’ dediği video yeniden gündeme düştü. Emekli Albay Erdal Sarızeybek BOP Projesinin ne olduğunu facebook ve youtube kanallarında tek tek açıkladı. Projesinde son aşamanın anayasa üzerinde oynanarak Türk Cumhuriyeti Devletinin Anayasasının değiştirilmesi öngörülüyor.

ERDOĞAN ‘BİZ BOP EŞBAŞKANLARINDAN BİRİYİZ’

Sadece 20042006 arası geçen iki yılda dönemin Başbakanı Erdoğan’ın ‘Biz Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Presinin (BOP) eşbaşkanlarından biriyiz’ dediği açıklandı. Bir konuşmasında ‘Şu anda demokratik ortak olarak geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika projesi içinde, bu projenin eşbaşkanları olarak Türkiye, İtalya ve Yemen yer alıyor. Bu ülkelerde demokrasi, özgürlükler, egemenlik ve ekonomik kalkınma konularındaki gelişmeleri izleyeceğiz. Elimizden ne geliyorsa, bunu bölge barışı için, bölgenin refahı ve mutluluğu için yerine getirme gayreti içinde olacağız’ dediği kaydedilmiş.

KAÇ KEZ EŞBAŞKANLIK İFADESİ KULLANDI
1. Kanal D ekranından; (16 Şubat 2004) “Şu anda Amerika’nın da, Büyük Ortadoğu Projesi var ya, genişletilmiş Orta Doğu, yani bu proje içerisinde Diyarbakır bir merkez, bir yıldız olabilir.”
2. İran’da basına; (28 Temmuz 2004) “Demokratik ortak olarak Geniş Orta Doğu ve Kuzey Afrika Projesi içinde, bu projenin eş başkanları arasında yer alıyoruz.”
3. Dünya ekonomik Forumunda; (28 Ocak 2005) “Türkiye bu bölgede işlevini Büyük Orta Doğu projesi içerisinde etkin bir şekilde yerine getirecektir.”
4. Basın mensuplarına; (8 Haziran 2005) “Geniş Orta Doğu Projesi içinde bir görev üstlendik ve bu görevle birlikte bizeeş başkanlık verildi.”
5. Lübnan’a giderken; (15 Haziran 2005) “Geniş Orta Doğu ve Kuzey Afrika İnisiyatifi çerçevesi içerisinde Türkiye, eş başkanlık olarak, İtalya ve Yemen ile paylaştığı bir görevi yürütecek.”

6. Basın mensuplarına; (16 Kasım 2005)Dışişleri Bakanı Gül, Bahreyn’de ABD Dışişleri Bakanı Condalezza Rice ile Geniş Orta Doğu ve Kuzey Afrika Projesiyle ilgili görüşecek. Söz konusu Projede eş başkanlık görevi yapıyoruz. Proje için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Ve yapmaya devam edeceğiz.
7. AKP Grup Toplantısında; (21 Şubat 2006) “Genişletilmiş Orta Doğu ve Kuzey Afrika Projesindeki rolümüz bize özellikle Orta Doğu’da önemli görevler yüklemektedir.”
8. AKP Üsküdar İlçe Kongresinde; (26 Şubat 2006) “Biz Orta Doğu’da GODKA denilen Geniş Orta Doğu ve Kuzey Afrika Projesi’nin içinde eş başkanız. Biz orada görev ifa ediyoruz.”
9. İstanbul Bayrampaşa İlçe Kongresinde; (4 Mart 2006) “Biz Büyük Orta Doğu Projesi’nin eş başkanlarından biriyiz. Bu görevi yapıyoruz.”
10. AKP Grup Toplantısında; (30 Mayıs 2006) “Eş başkanlık görevini kabul ettik.”

BOP’TA DÖRT AŞAMA

BİRİNCİ AŞAMA: Hedef ülkelerin yönetimlerini ele geçirmek:
‘“Doğrudan işgal’ tıpkı Irak’ta yapıldığı gibi; ya ‘iç karışıklık iç çatışma’ çıkartmak yoluyla yönetimleri alaşağı etmek tıpkı Libya ve Mısır’da yaptıkları gibi; ya ‘dış baskı iç savaş’ sonrası yönetimleri istifaya zorlamak tıpkı Suriye’de halen yaşanmakta olduğu gibi ya da demokrasi eliyle demokratik seçimlerle o ülkenin yönetimini işbirlikçiler vasıtasıyla ele geçirmek tıpkı Türkiye’de yaşanmakta olduğu gibi.”

İKİNCİ AŞAMA: Hedef ülkelerin kaynaklarının yönetimini ele geçirmek:
“’Özelleştirme yabacı sermaye diyerek’diyerek, o ülkenin stratejik kaynaklarını doğrudan satın almak ya da işbirlikçi yerli sermaye eliyle kaynakları dolaylı satın almak tıpkı Türkiye, Libya ve Mısır’da görüldüğü gibi; ya da doğrudan müdahale ile işgal edilen ülkelerdeki kaynaklara silahlı güçleriyle el koymak tıpkı Irak’ta olduğu gibi. Böylece yeraltı ve yerüstü ekonomik hatta insan kaynaklarının yönetimini ele geçirmek.”

ÜÇÜNCÜ AŞAMA: Hedef Ülkelerdeki insanları ayrıştırmak ve ayrışan gurupları güçlendirmek:
“Hedef ülkelerde birlikte yaşamakta olan insanları, teostratejik bir yaklaşımla etnik, dinsel ve mezhepsel farklılıklar temelinde, ‘ileri demokrasi, insan hakları ya da özgürlükler’ diyerek ayrıştırmak tıpkı Türkiye’de yönetici siyasetin yaptığı gibi. Bu amaca uygun olarak yasal düzenlemeler ya da uygulamalarla ayrışan gurupları güçlendirmek tıpkı Türkiye’de bir olan insanların ‘TürkKürt, AleviSünni’ diye ayrıştırma gayretlerinin görüldüğü gibi.”

DÖRDÜNCÜ VE SON AŞAMA: Ülke Yönetimini Ele Geçirmek
“İşbirlikçi yönetimler eliyle ele geçirilmiş olan hedef ülkelerdeki devlet mekanizmasının ve kaynak yönetiminin gücünü kullanarak ya anayasal düzenlemelerle ya da ayrışan ve güçlendirilen gurupları çatıştırmak yoluyla bir iç kargaşa yaratarak, bunun sonucunda yine anayasal düzenlemeyle hedef ülkeleri parçalamak. Kopan parçalardan da, İsrail’e müttefik tampon devletçikler kurmak.”

TÜRKİYE SON AŞAMADA
Bu pencerelerden bakıldığında, Türkiye’nin son aşamada bulunduğu açık. ABD Başkanı Obama’nın buraya kadar gelerek, Türkiye için ‘model ülke’ demesinin altında da bu yatıyor. Model, çünkü demokratik görülen bir yoldan süreç işletiliyor. Kesintisiz işlediği için de, diğer ülkelere model gösteriliyor.

Hal böyle iken şimdi AKP siyaseti bu işin neresindedir, bu soruya bir cevap artık bulunmalı, bulunmalı ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk Milleti ona göre tedbirli olsun! Öyle ya, Türk tarihi böylesi stratejilerle çok karşı karşıya kalmış, hepsini de aşmasını bilmiştir. Şimdi, Türk Milleti karşılaştığı bu yeni savaş oyunlarının işletilmesine izin verecek midir!

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ