28358 görüntülenme11 Temmuz 2020
Danıştay'ın Ayasofya’yı müze yapan 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesinin ardından, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kararname imzalayarak Ayasofya'yı Diyanet İşleri Bakanlığı'na devretti. Erdoğan Ayasofya'nın 24 Temmuz 2020 Cuma günü cuma namazının ardından ibadete açılacağını duyurdu. İşin ilginci Erdoğan geçen yıl yaptığı konuşmada Ayasofya'nın açılmasını isteyenleri terslemiş 'bu bir tezgah' demişti. 

LOZAN'IN 97. YILINDA AYASOFYA AÇILACAK
Erdoğan daha sonra ise akşam saatlerinde yaptığı açıklamada Ayasofya Camii'nin 24 Temmuz 2020 Cuma günü cuma namazının ardından ibadete açılacağını duyurdu. Erdoğan'ın açıkladığı 24 Temmuz tarihinin ise Lozan Barış Antlaşması'nın 97. yıldönümüne denk gelmesi dikkat çekti.

LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASI'NIN TARİHİ ÖNEMİ
Cumhuriyet tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri Lozan Barış Antlaşması, 24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre’nin Lozan kentinde imzalanması ile bütün dünya, İstiklal Savaşı’nı zaferle sonuçlandıran Türkiye’yi tam bağımsız bir ülke olarak tanıdığını kabul ve ilan etmişti.

LOZAN VE BOP
Son 18 yıldır tek başına iktidar olduğu süreçte ABD’nin BOP ve İsrail’in Ortadoğu Projesi yörüngesinde bir yol izleyen bu siyasetin, Ayasofya’nın açılışını Lozan’ın yıldönümüne denk düşürmesi haklı olarak herkesin dikkatini çekiyor. Son günlerde AKP’li yöneticilerden gelen Fetö’yle işbirliği yaparak ‘Türk Ordusuna Kumpas’ itirafları ve bu kumpasta İlker Başbuğ’a 5 Ağustos yani Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Başkomutanlık yetkisinin verildiği günün yıldönümünde ‘müebbet hapis’ cezasının verilmesiyle BOP Eşbaşkanlığı meselesi yan yana getirildiğinde Ayasofya’nın 24 Temmuz’da açılışı insanın aklına soru işaretlerinin gelmesine yolaçıyor. Ayasofya'nın gerçek durumunu ortaya çıkaracak düzenlemelerin 6 ay süreceği bizzat Erdoğan tarafından açıklandı ama açılış özellikle 24 Temmuz'a neden getirildi diye soruyor insan aklı...

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ