Güvenlik
05 Ocak 2019 ( 82 görüntülenme )

'ÇEKİLİYORUZ' dediler... 'KAZIN AYAĞI ÖYLE DEĞİLMİŞ'

Başkan Donald Trump’ın, Suriye’de IŞİD’e karşı zafer kazanıldığını ve askerleri çekeceğini ilan etmesinin üzerinden iki haftadan fazla zaman geçti. Ancak askeri uzmanlar, çekilmenin sahadaki koşullara bağlı olarak yapılması gerektiği, keyfi bir çekilmenin söz konusu olmaması konusunda ısrar ediyorlar.

NE ZAMAN ÇEKİLECEĞİ BELLİ DEĞİL

VOA’ye açıklamada bulunan bir savunma bakanlığı yetkilisi, “Uygulayacağımız herhangi bir çekilme planı şartların uygunluğuna göre olmalı” dedi. Aynı yetkili, “Çekilme takvimini tartışmayacağız” ifadesini kullandı. Savunma bakanlığından bir başka üst düzey yetkili de Başkan’ın talimatına rağmen Suriye’deki 2 bin Amerika askerinin ülkeye dönüşüne dair henüz bir yol haritası oluşturulmadığını söyledi.

ÇEKİLME TAKVİMİ YOK

Cuma günü gazetecilere açıklamalarda bulunan savunma bakanlığı yetkilileri Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Ortadoğu ülkelerine gerçekleştireceği ziyaret öncesinde planlanmış herhangi bir çekilme takviminin olmadığını söylediler. Yetkililer, çekilmeye ilişkin net bir takvim olmadığını bunun sahadaki ortaklarla dikkatli ve yoğun bir koordinasyon içerisinde yapılacağını, bunun çalışmalarının sürdüğünü belirtiyorlar.

Trump da Çarşamba günü gazetecilere yaptığı açıklamada çekilmenin 4 ayda tamamlanacağına ilişkin kapıları kapatmıştı. Trump, “Son derece güçlü olarak çıkıyoruz. Bunun hızlı ya da yavaş olacağını asla söylemedim. Suriye’de sonsuza dek kalmak istemiyorum orada yalnızca kum ve ölüm var” dedi.

‘ÇEKİLECEĞİZ’ DEDİLER AMA DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK

Trump 19 Aralık’ta Twitter hesabından paylaştığı mesajında, “Genç erkek ve kadın askerlerimiz hepsi geri geliyorlar, artık geliyorlar” ifadelerini kullanmıştı. Bu karar hem Amerika’da hem Amerika’nın bölgedeki ortakları arasında şok etkisi yaratmış bunun neticesinde Amerika Savunma Bakanı Jim Mattis istifa etmişti. Tüm bu tepkilere rağmen savunma bakanlığı yetkilileri işlemlerin başladığını duyurdular.

Detay vermekten kaçınmasına rağmen bir savunma bakanlığı yetkilisi, “Emirin yerine getirilmesine ilişkin karar imzalandı” dedi. Ancak o tarihten bu yana Amerika kuvvetlerinin IŞİD’e karşı mücadeleye verdiği destekte bir azalma ya da değişiklik olmadı.

Pentagon Sözcüsü Komutan Sean Robertson, “Koalisyonun görevinde değişiklik yok. IŞİD’in bölgeden temizlenmesi, bölgesel güvenlik ve istikrarın sağlanması için ortaklarımız ve müttefiklerimizle çalışmayı sürdüreceğiz” dedi.

Kaynak: VOA(Amerika'nın Sesi) Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ