Reklamlar
Anasayfa » Haber
08 Aralık 2016 ( 2407 görüntülenme )

FLAŞ!.. Avrupa Parlamentosu TÜRKİYE İçin Toplanıyor!

İpler gerildi...

AP TÜRKİYE İÇİN TOPLANIYOR

Avrupa Parlamentosu'nun (AP), Strasbourg'da bu hafta yapılacak genel kurul toplantısı, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği konusunda büyük önem taşıyor.

BBCTürkçe'de yer alan habere göre, Toplantıda, Türkiye ile sürdürülen üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulması kararının çıkması bekleniyor. Ancak kararın bağlayıcılığı yok.

AP Türkiye Raportörü Kati Piri, AP'deki parlamenterlerin büyük bölümünün müzakerelerin askıya alınmasından yana olduğunu açıkladı.

Piri, Türkiye'deki olağanüstü hal (OHAL) kapsamında HDP milletvekillerinin gözaltına alınması üzerine, AB üyelik müzakerelerinin derhal askıya alınması çağrısında bulunmuştu.

AP Genel Kurulu, yarınki oturumunda Türkiye'deki son gelişmeleri ele alacak. Toplantı sonrası Perşembe günü, Türkiye ile AB arasındaki müzakerelerin geçici olarak dondurulması önerisi de oylanacak.

AP'nin Türkiye ile müzakereleri tek başına askıya alma yetkisi yok. Parlamentonun kararı, AB liderleri için tavsiye niteliğinde.

AP'deki 8 ayrı grubun oylarıyla alınacak karar, Aralık ayında yapılacak AB liderler zirvesinde yol gösterici olacak. Bu konuda son sözü AB liderleri söyleyecek.

Benelux ülkeleri basınında, Türkiye'nin, Alman, İtalyan, Avusturya ve İsveçli parlamenterlerden oluşan milletvekili heyetinin Edirne Cezaevi'ni ziyaretine izin vermemesi nedeniyle AP oturumunda Türkiye karşıtı kararın çıkmasını büyük ölçüde kesinleştireceği yorumları da yapılıyor.

'Türkiye, AB kapısını kendisi kapatıyor' 

Müzakereleri dondurma önerisinin sahibi AP Türkiye Raportörü Kati Piri, Türkiye'nin OHAL uygulaması ile demokratik hak ve özgürlükleri çiğneyerek, AB kapısını kendi eliyle kapattığını savundu.

Piri, "Türk Parlamentosu'ndan 10 meslektaşımız alınıp demir parmaklıklar ardına kondu. Yüzlerce gazeteci susturuldu. Onlarca belediye başkanı görevden alındı. Onbinlerce vatandaş ya işten atıldı ya da tutuklandı" dedi.

AP Türkiye Raportörü, böyle bir ortamda AB üyelik müzakerelerini sürdürmenin mantıksız olduğunu ifade etti.

 

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ADALET BAKANLIĞI'NA BASKIN! İlk Ziyaretini Yapıyor! Cübbeli Ahmet Hoca'ya TEPKİLER BÜYÜYOR! Erdoğan'ın MİT Tırlarıyla Ciddi Ciddi Başı Dertte Kredi Kartı Borcu Olanlar! Dikkat! Kritik Karar Sonrası HAREKETE GEÇTİ! Ankara'dan Kirby'in Sözlerine Tepki CHP'den Asgari Ücret Açıklaması!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
DBP'li Belediye Başkanı Görevden Uzaklaştırıldı!