Reklamlar
Anasayfa » Haber
08 Aralık 2016 ( 2939 görüntülenme )

PKK'nın Para Kasaları Gündemde!

Herkes biliyor ama...

Türk İstihbarat kaynakları, PKK'nın Avrupa'dan, organize suç faaliyeti gelirleri hariç yıllık 30 milyon avro topladığını bildirdi.

Yeniçağ'da yer alan habere göre; PKK, Avrupa'da 1990'ların başında kendisine sunulan siyasi destek  sayesinde örgütlenmeye başladı.

AB Konseyi, Mayıs 2002'de PKK'yı, "KONGRAGEL ile  KADEK olarak da bilinen" ifadesiyle terör listesine eklerken, PKK'nın,  üstlenmekten kaçındığı eylemlerini sahiplendirdiği TAK'ı ise 2006'da ayrı bir  kategoride listesine aldı. Buna karşın PKK, AB üyesi ülkelerde geniş bir hareket alanına sahip.

Türkiye uzun yıllardır örgütün, Avrupa'da uyuşturucu ve insan  kaçakçılığı, zorla para toplama, kara para aktarımı ve aklanması yollarıyla terör  faaliyetlerini finanse ettiği konusunda ilgili hükümetleri uyarıyor. 

 

AA'nın açık kaynaklardan derlediği bilgilere göre, PKK, Avrupa'daki  yapılarına yasal görünüm verebilmek için  "demokratik Kürt toplum merkezleri" ve  "halk meclisleri" gibi adlar altında çalışıyor.

Bu kuruluşlar da örgütün Avrupa'daki tüm vakıf, dernek, birlik ve  oluşumlarını bir çatı altında toplayan "Avrupa Kürt Demokratik Toplumları  Kongresi"ne (KCD-E) bağlı. Merkezi Belçika'nın Charleroi kentinde bulunan KCD-E'nin görünürdeki  yasal üst yapısının başında, "eşbaşkan" sıfatıyla Yüksel Koç ve Şemse Güllü  bulunuyor.

 

 

 

 

 

Finans ayağı

AA'nın Türk güvenlik kaynaklarından aldığı bilgilere göre, PKK,  Avrupa'daki finans faaliyetlerini başta Almanya olmak üzere, Fransa, İsviçre,  Avusturya, Hollanda, Belçika, İsveç, Norveç, Danimarka'da yürütüyor.

Terör örgütüne maddi kaynak toplanmasında önde gelen kuruluş, bu  ülkelerde bürosu bulunan sözde "Kürt Kızılayı" (HSK).

PKK'nın Avrupa çapındaki teşkilatları, yılda yaklaşık 30 milyon avroyu  "bağış" adı altında topluyor. Diğer taraftan "bağış" yapmayan kişilerin tehdit ve  darp edildiği, işletmelerin ise itibarsızlaştırıldığı biliniyor. Ancak yasadışı faaliyetlerden elde edilen gelirle PKK'nın topladığı  rakam, 30 milyon avronun çok daha üstüne ulaşıyor.

Toplanan meblağın bir kısmı Avrupa'daki dernek ve basın organlarına,  bir kısmı Kandil'e, bir kısmı da örgüte lojistik ve askeri malzeme teminine  aktarılıyor.

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

O TV Kanalının Önünde TOKAT GİBİ PROTESTO!.. DÜNYA TEKNO DEVİ KRİZLE KARŞI KARŞIYA!.. WhatsApp'a Bir ÖZELLİK DAHA! MCDONALD'dan İNANILMAZ YENİ ÜRÜN!.. MHP'de TOPLU İSTİFA! FLAŞ!.. Kılıçdaroğlu ile Akşener Bir Araya Geliyor... Oğan'dan SES GETİRECEK REFERANDUM AÇIKLAMASI! Genelkurmay'dan BÜYÜK DAVET!..

Bakmadan Geçme!

KAPAT
İstanbul Valisi'nden Açıklama!