47895 görüntülenme25 Kasım 2018
ATV'de yayınlanan ve Murat Yıldırım'ın sunduğu 'Kim Milyoner Olmak İster' adlı yarışma programında arkeologların tepkisine neden olan bir soru yer aldı.

Yarışmada, "Hangisi arkeologların buldukları şeyin fosil mi yoksa sıradan bir taş mı olduğunu anlamak için kullandıkları yöntemlerden biridir?" sorusu soruldu. 4 seçenekten 3'ü ise skandal yarattı. Doğru seçeneğin yanında verilen, "Yalamak", "Köpeğe koklatmak" ve "Üstüne idrar yapmak" seçenekleri arkeologların tepkisini çekti ve ATV'yi kınayan bir bildiri yayınlandı. Arkeologlar Derneği tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

‘RESMEN BİLİMİ AŞAĞILAMA’

"Dün gece ATV‘nin 'Kim Milyoner Olmak İster' isimli bilgi yarışmasında 30.000 TL değerindeki hiçbir bilimsel değeri olmayan ve Arkeoloji bilim dalını aşağılayan bu soruyu hazırlayanları ve ATV'yi kınıyoruz. Arkeoloji, bugün dünya ile boy ölçüşebileceğimiz bilim dallarından biridir. Maalesef hala Arkeolojiyi ve arkeologları anlayamamış bir medya ile karşı karşıyayız. Çok yazık!"

YAPIMCIDAN AÇIKLAMA GELDİ

Ateşoğulları'nın paylaşımı kısa sürede sosyal medyada çok sayıda kullanıcı tarafından beğenilip paylaşıldı. Bunun üzerine yarışma programının yapımcısı Mehmet Çam bir açıklama yaptı. Dünya çapında akademik olarak pek çok kaynakta bu soruyu doğrular nitelikte kaynak olduğunu ileri süren Çam, “Okuduğunuz arkeoloji bölümleri akademik alanda İngilizce araştırma yapmaya yeterli değilse makalelerin çevirisini yollatabilirim" dedi.

ARKEOLOGLAR BU DURUMA NE DEDİ?

Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Havva Işık da soruya tepki gösterdi. 30 yıldır kazı yaptığını belirten Prof. Dr. Işık, "Yalayarak bu güne kadar hiçbir şeyin ne olduğunu belirlemedik. Rezalet. Tek kelimeyle korkunç. Böyle bir şey olamaz. Tartışmaya ve bu konu hakkında bir şeyler söylemeye bile gerek yok" dedi.

'SORU ÇOK KOMİK VE BİLİME SAYGISIZLIK'

Prof. Dr. Nevzat Çevik ise sorunun cevabının şıklar arasında olmadığını söyledi. Yarışmacının mahkemeye vermesi halinde davayı kazanacağını belirten Prof. Dr. Çevik, "O soru bilimsel bir soruysa bilimsel kanıtlara dayanmalıdır. Yalamak, koklamak olur mu hiç? Arkeometri dönemi başladı artık. Bilimsel metotlarla karar veriyoruz yaşına, türüne, ne olduğuna. Bu soru çok komik ve bilime saygısızlık" diye konuştu.

Sorunun doğru cevabı ise 'yalamak' olarak açıklandı.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ