AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtuluş, son günlerde en çok tartışılan erken seçim iddialarına yanıt vererek, “Beyhude bir çabadır, beyhude bir gayrettir. Türkiye'nin bugünkü siyasi konjonktürü içinde asla ve kat'a erken seçimi ilgilendiren bir siyasal ortam söz konusu değildir. Türkiye, seçimleri 2023 yılında vakti geldiğinde yapacaktır” dedi.

SEÇİM ANKETLERİ DURMUYOR
Öte yanda AREA Araştırma şirketi, Mayıs ayından gerçekleştirdiği “Türkiye Siyasi Gündem Araştırması”nın sonuçlarını paylaştı.6 bölümden oluşan araştırmada, Siyasi partilerin seçmen desteği, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Türkiye’nin en önemli sorunu, siyasetçilerle ilgili kanaatler, olası erken genel seçim kanaati ve yeni kurulan partilere oy verme davranışı ve diğer gündem konuları ele alındı.

MHP BARAJI AŞAMIYOR
AREA Araştırma şirketi, “Türkiye Siyasi Gündem Araştırması – Mayıs 2020” sonuçlarını açıkladı. Ankete göre AKP, CHP, İYİ Parti barajı geçerken, MHP, Gelecek Partisi, DEVA Partisi ve Saadet Partisi barajı aşamıyor.

GEÇERLİ OYLAR DAĞITILDIĞINDA AK PARTİ YÜZDE 39 ALIYOR
“Bugün milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusunu yanıtlayan vatandaşların yüzde 39’u tercihini AKP’den yana kullanırken, yüzde 24,5 tercihini Cumhuriyet Halk Partisi’nden, yüzde 12 ise İYİ Parti’den, yüzde 10 da HDP’den yana kullandı. Milliyetçi Hareket Partisi, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi ise baraj altında kaldı. Babacan’ın liderliğini yaptığı DEVA Partisi’nin oylarının, Gelecek Partisi’nden daha yüksek olduğu görüldü.

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ BAŞARISIZ GÖRÜLDÜ
“Türkiye’nin yönetim sistemi ile ilgili bir referandum yapılsa oy verme tercihiniz ne olurdu?” sorusunu yanıtlayan vatandaşların yüzde 42,7’si Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni tercih ederken, yüzde 57,3’ü ise Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemini tercih etti. "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin genel olarak performansını nasıl buluyorsunuz?" şeklindeki soruya yanıt veren vatandaşların yüzde 37,1'i sistemi başarılı bulduğunu belirtirken, yüzde 53,2'si Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin başarısız olduğunu söyledi. Yüzde 9,7 ise sistemle ilgili görüş beyan etmedi.

MERAL AKŞENER YÜKSELİŞTE
“Aşağıda belirtilen siyasetçilerle ilgili genel kanaatiniz nedir?” sorusunu yanıtlayan vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında yüzde 51,6 olumlu görüş bildirirken, yüzde 39,9’u olumsuz görüş bildirdi. İYİ Parti lideri Meral Akşener’in yükselişte olduğu izlenirken, vatandaşların yüzde 38,3’ü Meral Akşener hakkında olumlu görüş bildirdi.İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’i ise Devlet Bahçeli, Kemal Kılıçdaroğlu, Ali Babacan, Demirtaş ve Davutoğlu takip etti.


EKONOMİ İYİ DEĞİL, ERKEN SEÇİME GEREK YOK
Ankete katılan vatandaşların yüzde 33,3’ü erken seçimin gerekli olduğunu belirtirken, yüzde 58’i erken seçime gerek olmadığını belirtti. Hükümetin Ekonomi Politikasını nasıl buluyorsunuz? Sorusunu yanıtlayan vatandaşların yüzde 33,8’i ekonomi politikalarını başarılı bulurken, yüzde 58,4 ise AKP hükümetinin ekonomi politikalarının başarısız olduğunu söyledi. Fikir belirtmeyenlerin oranı ise yüzde 7,8’de kaldı.

AKŞENER’İN MEMLEKET MASASI ÇAĞRISI YERİNDE GÖRÜLDÜ
Ankette sorulan bir diğer soru ise İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ‘Memleket Masası’ çağrısına ilişkin oldu. “Meral Akşener’in “…liderler olarak memleket masasında toplanmamız lazım…” çağrısını nasıl karşılıyorsunuz?” şeklindeki soruyu yanıtlayan vatandaşların yüzde 55,9’u çağrıyı yerinde bulduklarını aktarırken, yüzde 31’i de desteklemediğini söyledi. 12,3 oranında vatandaş da fikir belirtmedi.

SIRRI SÜREYYA ÖNDER’İN İDDİALARI GERÇEKÇİ BULUNMADI
Öte yandan HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in “…İYİ Parti bize aracı gönderdi…” iddialarını gerçekçi buluyor musunuz?” şeklindeki soruyu yanıtlayan vatandaşların yüzde 53,4’ü bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi. Vatandaşların yüzde 20,6’sı iddiaları gerçekçi bulurken, yüzde 26’sı da konu hakkında fikir beyan etmedi.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ