Sakarya’nın Arifiye İlçesinde bulunan 1’inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü, resmi gazetede yayınlanan ‘bazı taşınmazların özelleştirmesi’ kapsamına alınmasının ardandan fabrika çalışanları eylem başlattı.

ASKERİ FABRİKA SATILIYOR

Fabrikada 101’i askeri personel olmak üzere 112 memur ve 714 tane de kamu işçisi bulunuyor. 20 Aralık 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 481 sayılı kararla Sakarya’nın Arifiye İlçesinde bulunan 1’inci Ağır Bakım Fabrika Müdürlüğü Özelleştirme İdaresine devredildi. Kararın yayımlanması sonrasında işçiler fabrika içerisinde eylem başlatırken Harb-İş Genel Başkanı Bayram Bozal Sakarya’ya geldi.

İŞ KÖTÜYE GİDİYOR

Bayram Bozal, “15 Temmuz’dan sonra Milli Savunma Bakanlığı baştan aşağıya sivilleşti. Sivilleştikten sonra bir takım şeyleri gizlemeleri bizleri ziyadesiyle üzmüştür. Sivil mantık geldiğinde istişare daha rahat olur, arkadan dolanmalar olmaz diye düşünmüştük ama maalesef bugün çok daha kötüsünü yaşıyoruz” dedi.

İLK EYLEM BAŞLIYOR

Türk-İş'e bağlı Türk Harb-İş Sendikası Genel Merkez yönetimi tarafından alınan eylem kararına göre; sendika üyesi bulunan tüm birliklerde pazartesi günü yemekhane eylemi yapılacak. Sendika üyeleri, 5 dakika boyunca kaşıkları tabldotlara vurup ses çıkaracak ve sonrasında ise yemek yenilmeden yemekhaneyi terk edecek.

HARB-İŞ BÜYÜK EYLEME HAZIRLANIYOR

Türk Harb-İş Sendikası'ndan eylem kararına ilişkin yapılan açıklamada, "Ülkemizin savunma sanayiinin en önemli işyerlerinden olan askeri fabrikamızın özelleştirme kapsamına alınmasına ilişkin mücadelemiz sürecektir. Bu karardan geri dönülünceye kadar, hukuki ve meşru her türlü mücadele ve eylem sürecine girilecektir. Genel Merkezimizin alacağı eylem kararlarına başta şube başkanlıklarımız, bölge ve il temsilcilerimiz ile işyeri temsilciliklerimiz hazır olmalıdır." ifadelerine yer verildi.

Öte yandan pazartesi günü Sakarya Gar Meydanı'nda işçiler, sendikalar ve ailelerinin katılımıyla eylem düzenlenecek Türk Harb-İş Sendikası, özelleştirme kararının Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından iş yerini terk etmeme kararı almış, yetkililerin çalışanların hak gasbına uğramayacağının ifade edilmesi üzerine eylemi sonlandırmıştı.

25 YILLIĞINA İŞLETME HAKKI

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanı kararı kapsamında yayımlanan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) kararına göre; Sakarya Arifiye ilçesinde 1.8 milyon metrekare üzerine kurulu tesisin, işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirilmesi ve işletme hakkı süresinin 25 yıl olması öngörülüyor. Özelleştirme işlemleri 31 Aralık 2019'a kadar tamamlanacak.

BMC DEVREDE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı karar sonrasında BMC tarafından üretilmesi planlanan Altay Tankı’nın 1’inci Ana Bakım Fabrikası’nda üretileceği iddia edilirken yayınlanan karara göre; işletme hakkının verilmesi yöntemiyle gerçekleştirilecek özelleştirme işleminde Tank Palet 25 yıl özel sektör tarafından işletilecek. En geç 31 Aralık 2019’da özelleştirme işlemlerinin tamamlanması karara bağlanırken özelleştirme işlemine kadar işletmenin 1’inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü tarafından yönetilecek.

Kaynak: Cumhuriyet/Yeniçağ/geyvemedya

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ