Politika
27 Ocak 2019 ( 1309 görüntülenme )

Asker konuşmaya başladı... İŞ KARIŞIYOR!..

Venezüella'nın ABD'deki Savunma Ateşesi Albay Jose Luis Silva, kendisini 'geçici başkan' ilan eden Juan Guaido'yu devlet başkanı olarak tanıdığını söyledi.

‘MADURO’YU DEVLET BAŞKANI OLARAK TANIMIYORUM’

ABD'de İspanyolca yayın yapan El Nuevo Herald gazetesine konuşan Savunma Ateşesi "Venezüella'nın ABD'deki savunma ateşesi olarak Bay Nicolas Maduro'yu Venezüella'nın Devlet Başkanı olarak tanımıyorum. Tüm silahlı kuvvetler mensuplarına ve silah taşıyan herkese mesajım şu, lütfen halka saldırmayalım. Biz de bu halkın bir parçasıyız ve en temel prensiplere ihanet eden ve kendisini başka ülkelere satan bu hükümete yeterince destek verdik" ifadelerini kullandı.

Ataşe Silva aynı zamanda, diğer ordu mensuplarını da Guaido'yu 'meşru devlet başkanı' olarak tanımaya çağırdı.

VENEZÜELLA'DA 'MEŞRU HÜKÜMET' KRİZİ

Venezüella'da muhalefet ve iktidar yanlılarının düzenlediği mitingler ülke ve bölge açısından son derece önemli gelişmelere yol açmıştı. Çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini geçici devlet başkanı ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmıştı.

Meksika, Türkiye, Rusya, Küba, Çin ve Bolivya ise Maduro hükümetine desteklerini yinelemişti. Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini açıklamış ve Venezüella'daki Amerikalı diplomatlara ülkeyi terk etmesi için 72 saat süre vermişti.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ