Türkiye’de dört milyonu aşkın Suriyeli sığınmacı var ve bunlar ağırlıklı olarak güney bölgesine yerleştirildi ta Adana’dan Gaziantep-Şanlıurfa’ya kadar. Kimi ilçelerde sığınmacı nüfusu milli nüfusunun da ötesine geçti.

 IŞİD eliyle bu duruma yolaçan Amerika’nın şimdilerde Suriye’den çekileceği konuşuluyor. Ve son olarak bu bölgelerde ‘GÜVENLİ BÖLGE’ kurulmasından söz ediliyor.

GÜVENLİ BÖLGE TEZGAHI NE

ABD Başkanı Trump, "Kürtlere saldırırlarsa Türkiye'yi ekonomik olarak mahvedeceğiz. 20 millik güvenli bölge kuracağız. Aynı şekilde Kürtlerin de Türkiye'yi provoke etmesini istemiyoruz" diye tehdit edince, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Trump'ın durumunu anlıyoruz, üzerinde çok ciddi baskı var. Son tweetinde bir iç politika olduğunu biliyoruz, ama stratejik ortaklar sosyal medya üzerinden konuşmaz. Hiçbir tehdide pabuç bırakmayacağımızı söyledik" diye bir değerlendirme yaptı.

BU NASIL STRATEJİK ORTAK

Yeniçağ yazarı Arslan Bulut ‘Asıl sorun şu ki Türkiye, ekonomisini mahvetmekle tehdit eden bir ülkeden hâlâ "stratejik ortak" diye bahsedebiliyor! Ve Başkan düzeyindeki mesaja, önce sözcüler sonra Dışişleri Bakanı cevap veriyor. Trump'ın muhatabı onlar mı?’ diyerek Türkiye-ABD ilişkilerini eleştirdi ve güvenli bölge konuyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu;

‘GÜVENLİ BÖLGE KONUSU ERDOĞAN’IN TEKLİFİ MİDİR’

“Yine Çavuşoğlu, "30 kilometre gibi bir güvenli bölge... Bu ABD'nin de fikri değil. Bu cumhurbaşkanımızın teklifidir. Obama yönetimi bunu gerçekçi bulmuyordu. Bahanelerle bu fikrimizi desteklemediler. Türkiye'nin kararlılığını gördükten sonra bu fikri ortaya attılar. Biz buna karşı değiliz." dedi. Gerçekten öyle mi? Yani güvenli bölge Tayyip Erdoğan'ın teklifi midir? “

‘ABD BU PROJEYİ LOZAN’DA DA DİLE GİTİRMİŞTİ’

“ABD bu projeyi, Lozan'da da gündeme getirmişti. Yeni bir durum değil! Hatırlayalım; Türkiye'nin 25'inci Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, 2015 yılında Sözcü'den Özlem Gürses'e konuşmuş ve Lozan Konferansı'nda, ABD'nin Azınlıklar Alt Komisyonu'na "Suriye'nin kuzeyini Ermeniler için korumalı bir yurt haline getirelim. Böylece Türkiye ve Suriye arasında tarafsız bir bölge kurulmuş olur. Bu toprak parçasının denize kolay bir çıkış yolu da vardır" önerisinde bulunduğunu anlatmıştı.

Atatürk de Nutuk'ta, tam 100 yıl önce, 1919'da işgalcilerin Çukurova'da tampon bölge kurulması için çalıştığından bahseder. Şimdi, Çukurova ve çevresine yerleştirilen Suriyeli göçmenler arasında tehcirden kalan unsurların oranı biliniyor mu acaba? “ diyerek yetkilileri uyardı.

HAÇLI’NIN YÜZYILLIK PROJESİ BU

Arslan Bulut ‘tampon bölge’ projesiyle Türkiye’nin Arap İslam dünyasıyla karayolu bağının kesileceğini ileri sürdü. ‘Barzani projesiyle zaten yarı tampon bölgenin kurulduğunu açıklayan Bulut, ‘önleyici tedbir alınmaz ise yüzyıllık Haçlı planlarının hayata geçirileceğine ilişkin çarpıcı analizlerde bulundu. Arslan Bulut’un uyarı niteliğindeki açıklamaları şöyle;

‘GÜNEYDE TAMPON BÖLGE PROJESİ’

“ABD Başkanı Donald Trump ile bir görüşme yapan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham'ın açıklamaları, Amerikan askerlerinin Suriye'den çekilmesinin bir yılan hikâyesine döneceğini gösteriyor ama Graham'ın başka bir sözü üzerinde durmak istiyorum... Lindsey Graham, "Hiç kimse yokken Kürtler yanımızdaydı. Ve Başkan da onların içinde olduğu durumun farkında. Trump, Türkiye ile konuşacak ve onlara ihtiyaçları olan tampon bölgeyi alacakları konusunda güvence verecek. Şu dünyada son istediğimiz şey Kürtler ve Türkler arasında bir savaş." diye konuştu! Bu bölgede bir "tampon bölge" kurulması fikri nereden çıktı peki?”

‘OSMANLI HÜKÜMETİ MUSTAFA KEMAL PAŞA İLE GÖRÜŞÜYOR’

“ Türkiye tarafından mı önerildi yoksa ABD tarafından mı? Bu nokta çok önemli, çünkü öneri Türkiye tarafından geldi ise vahim!.. Hani bir "Amasya genelgesi" vardır ya! Atatürk, Nutuk'ta bir de "Amasya mülâkatı"ndan bahseder. Sivas Kongresi yeni bitmiştir. Mustafa Kemal Paşa, İstanbul Hükümeti ile ilişki kurulduğunu, Bahriye Nazırı Salih Paşa ile Amasya'da bir görüşme kararlaştırıldığını, Salih Paşa'nın İstanbul'dan kendilerinin de Sivas'tan Amasya'ya geldiğini, 20-22 Ekim 1919 günlerinde görüşmeler yaptıklarını, sonuç olarak beş ayrı protokol düzenlendiğini, üçünün karşılıklı olarak imza edildiğini”

‘OSMANLI HÜKÜMETİ ÇUKUROVA BÖLGESİNDE TAMPON DEVLETTEN SÖZ EDİYOR’

“iki protokolün gizli sayılarak imza edilmediğini anlattıktan sonra ikinci protokolün içeriği hakkında bilgi verir: "Görünüşte, Kürtlere bağımsızlık kazandırmak gayesiyle yapılmakta olan bozguncu propagandaların önüne geçme hususu uygun bulundu. Bugün için düşman işgali altında bulunan bölgelerden Çukurova (Kilikya)'yı, Arabistan ile Türkiye arasında bir tampon devlet yapmak üzere anavatandan ayırma isteğinde bulunulduğundan söz edildi. Anadolu'nun, en koyu Türk çevresi, en bereketli ve zengin bir bölgesi olan bu parçasının hiçbir şekilde ayrılmasına razı olunmayacağı… ilkesi ortaklaşa kabul edildi."

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ