Türkiye’nin Suriye hududunda güvenli bölge kurulmasına ilişkin tartışmalar ve görüşmeler devam ediyor. 

Son olarak önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüşmüş ve yapılan görüşmede, ‘güvenli bölge hakkında Türkiye ve ABD’nin Genelkurmay Başkanları arasında başlayan istişarelerin hızlandırılarak devam etmesi konusunda görüş birliğine varıldığı’ açıklanmıştı.

'TARİHİN EN AĞIR KUMPASI'

Yeniçağ yazarı Arslan Bulut, güvenli bölge meselesinin ‘Türkiye’ye kurulmuş tarihin en ağır kumpası olduğunu’ bildiren bir yazı kaleme aldı. Bulut AKP’nin bu kumpasa bilerek girdiğini söyleyerek şu hususlara dikkat çekti;

‘AKP TÜRKİYE’NİN NÜFUS YAPISINI DEĞİŞTİRİLMESİNE HİZMET EDİYOR’

“Suriye'ye karşı girişilen saldırının, aslında Türkiye'yi çökertmeye yönelik olduğu her geçen gün netleşmektedir. AKP iktidarı, ABD'nin Suriye'de iç savaş başlatılması projesine tam destek vererek, hem Türkiye sınırları boyunca bir koridor devleti kurulmasına hem de 4 milyon Suriyeli göçmenle kendi ülkesinin nüfus yapısının değiştirilmesine hizmet etmiştir. Göçmenler arasında bulunan tehcirde gidenlerin torunları için Türkiye'de kilise açılmıştır!”

‘AKP TÜRKİYE’Yİ BİLEREK TUZAĞA DÜŞÜRMÜŞTÜR, BU SİYASETLE BU TUZAKTAN KURTULMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL’

“Ayrıca, AKP iktidarı, şimdi güvenli bölge denilen koridoru, mayınlı araziyi temizletmek bahanesiyle bir İsrail şirketine devretmek istediği zaman kuracaktı ama başaramadı! Bu politikaların tamamı Türkiye'ye tuzak kurmak anlamını taşıyordu. AKP, Türkiye'yi bu tuzaklara bilerek, isteyerek düşürmüştür. Bu sebeple Türkiye'yi bu tuzaktan kurtarması mümkün değildir. “

BU GELEN MİLYONLARCA SIĞINMACI KİM?

Arslan Bulut’un açıklamasında kullandığı şu ifade çok önemli; ‘Göçmenler arasında bulunan tehcirde gidenlerin torunları için Türkiye'de kilise açılmıştır’ diyerek Türkiye’ye gelen sığınmacılar içerisinde 1915 Ermeni isyanı sonrasında kaçan ve tehcirle Suriye kuzeyine gönderilenlerin de olduğunu bildiriyor.

Bu durumda ‘bu milyonlarca sığınmacı arasında kaç kişi bu tehcirle gidenlerin torunları’ sorusu önem kazanıyor. Çünkü bir de bunlara vatandaşlık verilirse eğer, Türkiye aleyhine Ermenilerin güttüğü ‘toprak, tazminat ve soykırım’ iddiaları yurt içinde mevzi kanabilir ki bu Türkiye için çok ağır bir tehdit olur.

GÜVENLİ BÖLGE MESELESİ KÖRFEZ SAVAŞARINA KADAR UZANIYOR

Körfez savaşı aslında iki kez yaşandı, biri 1991’de, diğeri de 2003’te. İlk güvenli bölge 1991'de Irak kuzeyinde kuruldu yani Barzani bölgesinde. Her iki savaşta da Türkiye ABD’ye destek verdi ve her iki savaşta da ABD Irak’a müdahale etti.

KÖRFEZ SAVAŞINDA NE OLDU?

16/17 Ocak 1991 gece yarısı ABD, Kuveyt’in işgalini bahane ederek Irak’a müdahale etti ve savaş başladı. Çöl Fırtınası adı verilen savaşta, ABD öncülüğünde Irak’a karşı girişilen büyük çaplı bir hava bombardımanıyla adımlar atıldı.

Savaş boyunca kesilmeden süren bu hava bombardımanı sayesinde, birkaç hafta içinde Irak’ın komuta ve iletişim altyapısı, elektrik üretim kapasitesi, havaalanları ve hava savunma sistemi, kimyasal silah ve nükleer araştırma tesisleri büyük ölçüde yok edildi.

27 Şubat’ta, Irak Cumhuriyet Muhafızları saf dışı edildi. 28 Şubat’ta, ABD başkanı George Bush ateşkes ilan ettiğinde, Irak’ın direnişi bütünüyle kırılmıştı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 686 sayılı kararının Nisan ayının ilk haftasında Irak tarafından kabul edilmesi ile birlikte savaş resmen sona erdi.

‘İLK SIĞINMACI DALGASI’

Savaş sonrasında, Saddam yönetimini hedef alan halk ayaklanmaları ülkenin önemli bir bölümünü sarmıştı… Mart 1991’de, önce Basra ve çevresi, ardından Bağdat’a sıçrayan Şii ayaklanması Irak kuvvetlerince sert biçimde bastırılırken, Şii ayaklanmasından birkaç gün sonra da kuzeyde Kürt ayaklanması başlıyordu. Saddam’ın kuzeye yönelmesiyle, toplu katliam korkusunu yaşayan yaklaşık 1,5 milyon peşmerge Türkiye ve İran sınırlarına yığılmıştı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ