Genel
08 Ağustos 2018 ( 2686 görüntülenme )

SEL AĞIR VURDU!..

Antalya’nın Elmalı ilçesinde, dün akşam saatlerinde meydana gelen sel, bazı evlerde ve tarım arazilerinde hasara yol açtı.

450 DEKAR SERA VE 12 EV ZARAR GÖRDÜ


Sel nedeniyle özellikle Salur, Yılmazlı ve Eskihisar mahallelerindeki sera alanları zarar gördü. 450 dekarlık serada zarara yol açan afette, 12 ev ise sular altında kaldı. Meteoroloji yetkilileri, dağ yamaçlarına ve vadilere kısa sürede yaklaşık 40 kilogram yağış düştüğünü kaydetti.

ELMALI’YI BUGÜN DE SEL VURDU

Dün akşam yaşanan selin yaraları sarılmaya çalışılırken, bu akşam üstü bölgede ikinci sel olayı yaşandı. Dün Yılmazlı ve Salur mahalleleri selden etkilenirken, bu akşam saat 18.00 sıralarında sağanak yağış sonrası bu kez Karaköy Mahallesi sel baskınına uğradı. Olayın ilk saatlerinde selde iki kişinin kaybolduğu bilgisi alındı, ancak bunun doğru olmadığı anlaşıldı.

50 HAYVAN TELEF OLDU

Sel baskınında 50´ye yakın küçükbaş hayvan telef olurken, yüzlerce dönüm tarım arazisi zarar gördü. Bazı evlerin çatıları, çamur yığıntısı altında kaldı. Çok sayıda ahır kullanılamaz hale geldi. Elmalı Belediyesi ekipleri, selden etkilenen bölgelerde çalışma başlattı.

BELEDİYE BAŞKANINDAN AÇIKLAMA

İş makineleri ile selin getirdiği molozlarla kapanan ara sokakların ulaşıma açıldığını aktaran Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, “Suların tahliyesi sağlandı. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Elmalı Belediyesi olarak vatandaşlarımızın yaralarının sarılması için çalışıyoruz. Allah bir daha bölgemize, ülkemize böyle şeyler yaşatmasın” dedi.

‘ZARARIMIZ BÜYÜK’

Salur Mahallesi’ndeki üreticilerden Osman Akar, dağdan gelen sel suları nedeniyle seralardaki domates, salatalık ve fasulyenin sular altında kaldığını belirterek, “Zararımız çok büyük. Şu an yaraların sarılması için çalışıyoruz. Tek tesellimiz, can kaybının olmaması. Doğal bir afet yaşadık. Ürün fiyatlarının normalin üstünde seyrettiği bu günlerde üreticimiz tam para kazanmaya başlamışken yaşanan bu felaket, üreticinin moralini bozdu” diye konuştu.

Üretici Hilmi Akar ise “Dağlardan gelen selin yol açtığı zarar çok büyük. Devletimizin su giderlerini genişletmesini, bu tür afetlere karşı daha önlem almalarını istiyoruz” dedi.

Hasan Kılıç da selde yüzlerce dönüm seranın su altında kaldığını dile getirerek, “Devlet büyüklerinden isteğimiz, buraya bir sel kapanı yapması. Selde zarar gören çiftçilerin zararının karşılanmasını istiyoruz. Tüm seralarımız kullanılmayacak durumda. Salur köyünün yüzde 70’i zarar gördü” diye konuştu.

Kaynak: dha

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ