Genel
14 Aralık 2017 ( 309 görüntülenme )

Anksiyete Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi!

Kaygı bozukluğu olarak adlandırılan anksiyete hastalığı son günlerde yeniden gündeme geldi. Peki Anksiyete bozukluğu nedir ve nasıl tedavi edilir?

Anksiyete bozuklukları psikiyatri alanında görülen bir grup hastalıktır. Bu bozuklukların genel özellikleri birbirine benzese de belirtilerin şiddetine, sürekliliğine ve birtakım davranışsal karakteristiklere göre yaygın anksiyete bozukluğu, panik bozukluk, fobik bozukluk, obsesif kompulsif bozukluk, sosyal fobi, travma sonrası stres bozukluğu, akut stres reaksiyonu, ayrılık anksiyete bozukluğu şeklinde sınıflanabilir.

NEDENLERİ

Anskiyete bozukluğu ruhsal problemler, içe dönüklük, can sıkıntısı, hiçbir şey yapmak istememe, depresyon hali ve garip takıntılar gibi belirtilerle ortaya çıkan psikolojik bir hastalık olarak ifade ediliyor. 


Psikolojik bunalımlar, yoğun iş hayatı, stres ve aşırı kaygı gibi durumlar anksiyete bozukluğu nedenleri arasında gösterilirken bu durumların beyinde yol açtığı hasar sonucu hastalık kendisini gösteriyor.

-Aşırı kaygı
-Yoğun iş hayatı
-Özgüven eksikliği
-Psikolojik bunalımlar
-Stres

BELİRTİLERİ


Yaygın anksiyete bozukluğu olan hastalarda iki grup belirtiler görülmektedir: ruhsal belirtiler ve bedensel belirtiler.

Ruhsal belirtileri; aşırı endişe, kaygı, tasa, konsantrasyonda azalma, aşırı sinirlilik ve huzursuzluk, kötü bir haber alacağı beklentisi, tahammülsüzlük, çabuk irkilme, kolay yorulma, kontrolünü yitirme hissi, çıldırma hissi ve ölüm korkusu olarak sayabiliriz. 

Bunların yanında tıpta derealizasyon olarak geçen kişinin kendinin dış dünyaya yabancı hissetmesi ve depersonalizasyon olarak geçen kişinin kendi bedenine veya bedeninin bir parçasına yabancılık hissetmesi de bu hastalar da görülebilir.

Bedensel belirtileri; bunların ortaya çıkmasında vücudumuzda bizim kontrolümüz dışında çalışan bir sinir sistemi vardır. Buna tıpta otonom sinir sistemi denmektedir ve soluk alıp vermemizi, kalbimizin hiç durmadan çalışmasını sağlamak bu sistemin görevlerinden sadece 2 tanesidir. İşte bu sistemin aşırı çalışması sonucunda da yaygın anksiyete bozukluğu hastalarında bedensel belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bunlar; kalp çarpıntısı, terleme, ellerde titreme, ağız kuruluğu, nefes almada güçlük, tıkanma veya boğulma hissi, göğüste ağrı veya rahatsızlık hissi, baş ağrısı, baş dönmesi, kaslarda gerginlik ve buna bağlı olarak kas ağrıları görülebilir.

TEDAVİ ŞEKLİ

Güvensizlik ve kaygı temelli yetiştirilme ile dış dünyaya karşı duyulan aşırı kaygının beyinde yarattığı hasar sonucu ortaya çıkan ansiyete bozukluğu tedavi yöntemleri çift yönlü olarak uygulanıyor. Beyinde oluşan hasarın ilaç ile tedavi edilmesinin ardından uygulanan psikolojik yöntem ile kişiye yeni tecrübeler kazandırılarak hastalığın azaltılması amaçlanıyor.

-İlaç yöntemi
-Psikolojik tedavi
-Terapi destekli yeni deneyimlerKaynak: ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ