Güvenlik
30 Nisan 2019 ( 1108 görüntülenme )

Ankesör davasında ÜSTEĞMEN'E BERAAT!..

Mahkeme, üsteğmene ankesörden beraat ve tahliye kararı verdi. Mahkeme, gerekçesinde ardışık aramaların terör örgütü üyeliği suçunun oluşumu için maddi ve manevi unsurları kapsamında olduğuna dair dosyada somut ve hukuki bir delil bulunmadığını belirtti.

ByLock’tan daha önemli delil olarak görülen ankesörlü aramalara ilişkin Ankara’dan dikkat çeken bir beraat kararı geldi. Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi, ankesörlü arama soruşturması kapsamında hakkında dava açılan Üsteğmen Furkan Uğur hakkında beraat kararı verdi.

BİR KERE GÖRÜŞMEK TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYELİĞİ İÇİN KANIT DEĞİL

Ankesörlü telefondan 7 kez aranan ve bir kez görüşmeye gittiğini kabul eden Uğur’un savunmasını “samimi” bulan mahkeme, gerekçesinde ardışık aramaların terör örgütü üyeliği suçunun oluşumu için maddi ve manevi unsurları kapsamında olduğuna dair dosyada somut ve hukuki bir delil bulunmadığını belirti. Savcılık kararı, istinafa taşıdı.

17 Ocak 2019’da görülen karar duruşmasında mahkeme gerekçesinde, ardışık aramaların terör örgütü üyeliği suçunun oluşumu için maddi ve manevi unsurları kapsamında olduğuna dair dosyada somut ve hukuki bir delil bulunmadığını vurguladı.

BERAAT VE TAHLİYE

Kararda, sanık hakkında araştırma yapılmasına gerek görülmediği belirtilerek “FETÖ mensuplarınca aranmış olan her kişinin örgüt üyesi kriterlerini taşımış olduğunu kabul etmek gerek hukuki olmadığı gibi ayrıca örgütün zamanla ortaya çıkarılan gerçekliklerine ve kodlamalarına da uygun değildir” denildi.

Kararda, “Örgütün, mensubu yapmayı düşündüğü kişileri sürekli ve ısrarla aramak ve gerektiğinde tehdit ve baskı ile muhataplarının dirençlerini kırmak suretiyle, onları görüşmeye zorladığı zamanla anlaşılmış bir gerçektir” denildi. Mahkeme Uğur hakkında beraat ve tahliye kararı verdi.

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ