Sokağa çıkma yasağı vakası krize dönüşüyor. Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğu ‘Erdoğan Bahçeli’den korkuyor, Soylu’yu azledemiyor’ dedi. Uğuroğlu’nun Kulis Ankara bilgilerine bakalım;

BAKAN KOCA’DAN ERDOĞAN’A BAŞVURU’
“Sağlık Bakanı Dr. Koca, bilim kurulu kararı ile 6 ve 7 Haziran 2020 tarihlerinde sokağa çıkma yasağı konulmayacağını açıklamıştı. Soylu durur mu? Perşembe gecesi yayınladığı bir genelge ile bu tarihlerde 15 ilde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını valilere bildirdi. Güç gösterisi yaptı…Dr. Koca'nın bu kez İçişleri Bakanı Soylu'yu aramayıp doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayıp Soylu'yu ve yayınladığı genelgeyi eleştirdiğini öğrendim.”

‘KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ GÜNDEMDE’
“Erdoğan'ın da, "Madem bilim kurulu hafta sonu sokağa çıkma yasağı olmasını gerekli görmedi, o takdirde sokağa çıkma yasağı olmamalı" diyerek açıklamayı yaptı. Peki, bu durumda Soylu ne yaptı? "Süt dökmüş kedi gibi" oturup kaldı…Değerli okurlarım, Erdoğan'ın kabinede değişiklik yapması bekleniyor. Kulislere yayılan bakan değişiklikleri bilin ki 3 ayrı kaynaktan çıkıyor.- Birincisi AKP Genel Merkezinden,- İkincisi AKP Meclis grubundan,- Üçüncüsü bakanlar kurulundan…”

‘BAHÇELİ DEVREDE’
“Elbette bu değişiklikleri Erdoğan akıl hocası ve destekçisi Devlet Bahçeli'den habersiz yapmaz, yapamaz…Erdoğan ve AKP'nin geleceği artık Devlet Bahçeli'nin iki dudağının arasında…Bu nedenle Erdoğan, asla Bahçeli'yi kızdırmak istemez. “

‘AKP’DE BÜYÜK HUZURSUZLUK’
“Değerli okurlarım, AKP paramparça oluyor…- Kurucular Kurulundan neredeyse kimse yanında kalmadı,- "Kardeşim" dediği Cumhurbaşkanı yaptığı Abdullah Gül ile ayrıldı.- Başbakan, AKP Genel Başkanı yaptığı Ahmet Davutoğlu ile ayrıldı,- 13 yıl ekonomiyi emanet ettiği Ali Babacan ile ayrıldı,- Birçok eski bakanından ve milletvekilinden koptu,- Özel kalem müdürlüğü ki bir makamın en sırdaş en kritik mevkiidir o görevi verdiği ve daha sonra milletvekili de yaptığı Turan Çömez'den de koptu”

‘PARTİ İÇİ GÜÇ KAVGASI’
“Saray bürokrasisi ile devlet bürokrasisi arasında büyük bir güç kavgası var.- İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın arasında güç savaşı var.- Saraya yakın bir avuç milletvekili dışında AKP grubu ile saray ve genel merkez arasında büyük bir kopukluk var.- Milletvekilleri ile bakanlar arasındaki uyumsuzluğu nöbetçi bakan uygulaması dahi çözemedi.- Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için defalarca açıklanmasına rağmen halen reform yapılamadı. Bahçeli'nin çağrıları karşılıksız kaldı.- AKP tabanından Gelecek ve DEVA partilerine geçişler hız kazandı.- Ekonomik krizin giderek artması ve kriz içinde olan esnaf, sanatkar ve tüccarın kepenk indirmesi AKP teşkilatlarında da huzursuzluk yarattı.”

‘ERDOĞAN ASABİ’
“Değerli okurlarım,Bu tablo Erdoğan'ı giderek daha asabi daha huzursuz yapıyor. Bunu verdiği demeçlerde, yaptığı açıklamalarda açıkça görüyorsunuz. Çok sert, çok hırçın, çok kinli sözler, hakaret dolu ifadeler ile Erdoğan, CHP'yi giderek artan dozda eleştiriyor…Neden? Çünkü;- Millet İttifakı'nın CHP'li belediyeleri yaptıkları müthiş sosyal yardımlar ve başarılı çalışmaları ile Erdoğan'ı kızdırıyorlar...”

‘ERDOĞAN BAHÇELİ’DEN ÇEKİNİYOR’
“Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu ile bu gruba eklenen Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan hakaretten uzak eleştirileri karşısında Erdoğan küplere biniyor…- Anketler de olumsuz çıkınca Erdoğan adeta çıldırıyor…Ve söylemem gerekir ki; İki bakanı arasındaki kavgaya, çekişmeye dahi göz yummak zorunda kalan Erdoğan, anlaşılan o ki ipin ucunu çoktan kaçırdı…Bahçeli'den korkuyor Soylu'yu azledemiyor…Durum bu durum… “

BU TAVIRLAR ALIŞAGELDİK DEĞİL
Orhan Uğuroğlu’nun Ankara kulisleri için bir şey diyemeyeceğim ama AKP’de bir şeyler olduğu belli. İşin aslı Bakan Soylu bu sokağa çıkma yasağını kendi başına ilan etmiş olamaz, bunu biliyoruz. Diyelim etti, peki Erdoğan devreye girip bu genelgeyi Soylu üzerinden geri aldıramaz mıydı, elbette yapardı bunu ama yapmadı. Diyelim o olmadı bu da olmadı, Erdoğan tweet mesajıyla alelacele yasağı kaldırmak yerine bir Cumhurbaşkanlığı Kararı yayınlayarak ve gerekçelerini de açıklayarak bu işi devletin resmi yönetimine uygun olarak yapamaz mıydı, yapardı.”

TWEETLERLE DEVLET YÖNETİMİ OLMAZ’
“Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakan Soylu’nun genelgesini bir tweet’le iptal etmekle Soylu’ya çok ağır bir mesaj göndermiş oldu. Soylu da mesajı almış olmalı ki, genelgeyi bakanlık web sitesinden kaldırdı, kendi şahsi twitter hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararını retweet ederek yasağın kaldırılmış olduğunu duyurdu. Süleyman Soylu sonrasında da hiç açıklama yapmadı.”

SEÇİM PLANI ORTAYA ÇIKIYOR
Peki bu iş burada bitti mi? Hayır. Bitmedi çünkü AKP 2023 seçim stratejisini belirleme aşamasında. Şamil Tayyar ile Orhan Miroğlu’nun medya tanıtım grubuna alınması, İstanbul’da çok sayıda askerin gözaltına alınmasıyla başlayan yeni dalga, HDP’den iki CHP’den bir vekilin Meclis’te düşürülmesi, yeni partilerle ilgili olarak Bahçeli’nin yeni düzenlemelerinin yapılmasını istemesi AKP’nin yeni seçim stratejisinin temel taşları gibi görünüyor. Bu strateji içerisinde HDP seçmenine sıcak bir mesaj verebilmek adına, Bahçeli’ye rağmen olası bir kabine değişikliğiyle Süleyman Soylu’nun İçişleri Bakanlığından alınması şaşırtıcı olmamalı.

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ