711 görüntülenme02 Şubat 2020
Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ Haber Global Eşit Ağırlık programına konuk oldu. Erdoğan Aktaş sordu, 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ yanıtladı. İlker Başbuğ, “2008-2010 sürecinde ben ‘Bugün bizsek hedef yarın siz olacaksınız’ dedim. Daha ne diyebilirim ki daha nasıl uyarıda bulunabilirdim” ifadelerini kullandı. Başbuğ'un öne çıkan açıklamaları şöyle;

MİT BİLGİ VERMEDİ

Genelkurmay başkanlığı görevine geldiğimde birincisi aklımızdaki PKK'ya yönelik hedeflerdi. İkincisi ise Gülen örgütünün TSK içinde de endişe edilir bir boyuta geldiğinin farkındaydım. Bunların göreve geldiğimde ismen tespit edilmesinde elimde buna dair bilgi yoktu. Olsaydı silahlı kuvvetlerden ilişiğini keserdik.”

FETÖ’NÜN SİYASİ DESTEĞİ VAR’

“Biz ekonomik gücü var siyaseti paylaşmak isteyecek dediğimizde bize denilen "Efendim ama bunların silahı yok ki" diyenler şimdi "Yanıldık" dediler. Türkiye uçurumdan döndü. Bizim istediğimiz bir daha böyle şeyler yaşanmasın. O dönemde bize siyasi destek gelseydi bu noktaya gelmeye bilirdik.”

DÖNEMİN BAŞBAKAN'I ERDOĞAN'I UYARDIM: BUGÜN BİZE YARIN SİZE

2008-2010 sürecinde ben "Bugün bizsek hedef yarın siz olacaksınız" dedim. Daha ne diyebilirim ki daha nasıl uyarıda bulunabilirdim. O zaman Başbakan Erdoğan'a "Bugün bize yarın size" cümlesine ilişkin bir gazetecinin sorusuna Erdoğan "İlker Paşanın görevde olduğu sürede söylediği bir şey vardı o da Bugün bize yarın size. Ben de bugün buna size söyleyeyim. İlker Paşa'nın bu sözleri manidardır" dedi. Bunları Erdoğan söyledi.

FETÖ'NÜN SİYASİ AYAĞI TARTIŞMASI
"FETÖ'nün siyasi ayağı yok dersek gerçeği inkar olur. Bunun yargının çıkarması ve siyasi iradenin ağırlığını koyması lazım.”

"26 HAZİRAN 2009'DAKİ KANUN TEKLİFİNİ GETİRENLER ARAŞTIRILSIN"

“26 Haziran 2009'da yasalar torba yasa olarak gündeme getiriliyor. Bu TSK ile ilgili bir kanun teklifi. Bu yasa 25 Haziran'ı 26'sına bağlayan gece yarısı oluyor. Bu yasa ile kimsenin haberi yok biz bundan 26 Haziran sabahı 2009'daki toplantıda haberimiz oluyor.”

‘BİR GECEDE GENELKURMAY’IN YETKİLERİNİ TIRPANLAYANLAR ARAŞTIRILSIN’

“Bahsedilen yasa teklifi askeri şahıslar askeri mahalde işlediği suçlarda dahil özel yetkili mahkemelerde yargılanacak. Bu bir kere anayasaya aykırı. Bu tamamen ne için Dursun Çiçek için. Bu olay medyada "AK Parti ile cemaati bitirme planı" algısı olarak yapıldı. Sivil şahıslar her durumda askeri yerlerde yargılanmaz Özel yetkili mahkemelerde yargılanır. Kayseri'de biz bir olay yakalamıştık Hava İkmal Bölge Komutanlığı'nda astsubay yakaladık. Flaş bellek ayarlıyorlar. Burada sivillerden yardım alıyorlar. 14 Nisan 2009'da "FETÖ ile mücadele edicem" dedim. Bu kanun teklifini kim hazırladı tamamen FETÖ ile ilgili bu araştırılsın.”

BAŞBUĞ MİT’İN BİLGİ VERMEDİĞİNİ 20016’DA DA SÖYLEMİŞTİ

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, Erdoğan’a “Bakın böyle bir tehdit var. Bugün bize yarın size” dediğini, “Ya komutanım çok büyütüyorsun” yanıtını aldığını açıkladı. Başbuğ, MİT’in kendilerine bilgi vermediğini söyledi.

MİT GENELKURMAY’A FETÖCÜLERİN İSMİNİ VERMEDİ

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, 15 Temmuz’un ‘askeri darbe’ olarak görmediğini belirterek, MİT’in ordudaki Fethullahçı isimleri bilmesine rağmen, TSK’ye 2002-2008 ARASINDA bilgi vermediğini söyledi. 2007-2011 yılları arası AKP’nin cemaatle ‘tam ittifak’ kurduğunu belirten Başbuğ, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ise “Bakın böyle bir tehdit var. Bugün bize yarın size” dediğini, Erdoğan’ın da kendisine “Ya komutanım çok büyütüyorsun” dediğini söyledi.

MİT SORUMLU

Başbuğ, darbe girişiminde MİT’in sorumluluğuna dikkat çekerek, “Daha önce Gülencileri MİT’in verdiği istihbaratla ihraç ederdik. 2002-2008 yılları arasında MİT’ten bize bir tane bile ‘Şu subay Fettullahçıdır’ diye bilgi gelmedi” diye konuştu. Başbuğ, MİT’in bu bilgilere sahip olmasına rağmen TSK’ya bilgi vermediğini söyledi.

Kaynak: Cumhuriyet/ Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ