Reklamlar
Anasayfa » Haber
21 Nisan 2017 ( 337 görüntülenme )

ANKARA'DA GÜVENPARK TEHLİKEDE!..

Güvenpark yıkılacak yerine cami yapılacak


AKP’li Büyükşehir Belediyesi Başkent’in tarihi heykelleriyle simge mekanlarından biri olan Güvenpark’ı ‘ibadet alanı’ ilan etmek için özel proje hazırladı

Başkent'in kalbi Kızılay'da bulunan ve halkın nefes aldığı tek yer olan ünlü Güvenpark'a cami yapılması için harekete geçildi.
Ankara Büyükşehir Belediyesi, sit alanı kapsamında olan Güvenpark'a, “İbadet alanı” yapılması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na başvurdu.

"YAKININDA ÜÇ CAMİ DAHA VAR"

Kurul ise, “Bu bizim alanımıza girmez” diyerek, topu AKP'li belediyeye attı. Avusturyalı mimar Holzmeister tarafından yapılan ve Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nda ve inkılap hareketlerinde beraber yürüdüğü arkadaşlarını temsil eden heykel ve rölyeflerin de bulunduğu parkın yıkılıp, yerine cami yapılması planı ortalığı karıştıracak. 

Güven Park'a yakın üç cami olmasına rağmen, yeni bir cami projesi daha hayata geçirilmeye çalışılıyor. Ankaralıların olmazsa olmaz olarak bildiği Güvenpark'a cami yapılmak istenmesi, AKP'li Belediye Başkanı Melih Gökçek'in 2019 seçimlerine erken yatırım yapmak isteği olarak yorumlandı.

AKP'li Ankara Büşükşehir Belediyesi, Güvenpark'a cami projesi için Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na başvurdu. Kurul, ‘proje bizi bağlamaz' diyerek topu belediyeye attı.

“BU PROJEYE ŞİDDETLE KARŞIYIZ”

Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Grup Başkanı Doğan Yılmazkaya, projeye şiddetle karşı çıktıklarını söyledi. Ankara'nın göbeği Güvenpark'a cami planını sert eleştiren Yılmazkaya şöyle konuştu: 

“Belediye Meclisi'nde bizlere, Güvenpark'ın yeniden düzenleneceğini, yeni bir metro istasyonu açılacağını, bu nedenle dolmuş duraklarının yeraltına alınacağını, üstünün de park ve yeşil alan olarak kalacağını söylediler. Şimdi böyle bir şeye karar verilmişse şiddetle karşı çıkarız. Her türlü hukuki yola başvurur, mücadelemizi parti olarak yaparız.”
21szt10a_ist-izm-ant-trb
Kaynak: Sözcü

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ankara'daki Patlamada Yaralananların İsim Listesi! Fransa Cumhurbaşkanı Konuşurken Silah Sesleri! EGE DENİZİ'nde BÜYÜK TATBİKAT! Nusaybin'de Çatışma Ağır! DARBECİ GENERAL KONUŞTU... ORTALIK FENA KARIŞTI!.. Ankara'daki Canlı Bomba Eyleminde KORKUNÇ ŞÜPHE! Kuzey Kore'den ABD'ye ŞOK MESAJ!.. Abdullah Gül'ün de GİZLİ HESABI varmış!...

Bakmadan Geçme!

KAPAT
ÇİN'DEN ORTALIĞI KARIŞTIRACAK AÇIKLAMA!