Anadolu Ajansı’nın (AA) denetimi, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığına verildi. Kararnameye göre AA’nın tüm faaliyet, bütçe, örgütlenme ve insan kaynakları yönetimini denetleme yetkisi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın oldu.

Bu denetime ilişkin usul ve esaslar Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından belirlenecek. Yapılacak sözleşmede Anadolu Ajansı yöneticilerinin atanma yolları da tanımlanacak.

ANADOLU AJANSININ DENETİMİ CUMHURBAŞKANLIĞINDA

Yapılan değişiklikle ayrıca Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı her yıl kendi bütçesinin Anadolu Ajansı bölümündeki ödeneği aşmamak üzere Anadolu Ajansı ile en çok 5 yıllık sözleşme yapmaya yetkili oldu. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın yetkileri arasında Basın İlan Kurumu'nun denetimi de bulunuyor. TRT de Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının ilgili kurumu olarak yayım yapıyor.

CHP’DEN TEPKİ

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Anadolu Ajansı'nı fiilen Cumhurbaşkanlığı'na bağlayan kararnameye yazılı bir açıklamayla tepki gösterdi. Özgür Özel'in yazılı açıklaması şöyle:

“Kurulduğu günden bu yana zorlu süreçler yaşamış olsa da yayın ilkelerinden sapmayan ve asla sapmaması gereken Anadolu Ajansı, tarihte ilk kez bir siyasi partinin genel başkanına doğrudan bağlanmaktadır. “

‘ANADOLU AJANSI BU KARARNAME İLE EMRE GİRDİ’

“Nasıl 16 Nisan referandumunda fiili durumu, yasal bir zemine oturtmak için, referandum kararı alanlar, şimdi de bir süredir kuruluş felsefesine ve yayıncılık ilkelerine tamamen aykırı biçimde fiilen Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanlığı’na bağlı yayıncılık çizgisini takip eden Anadolu Ajansı’nı, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle bir partinin genel başkanının emrine sokmuştur. “

‘TARİHTE ÖRNEĞİ YOK’

“Tarihte hiçbir siyasi buna yeltenmemiş, buna cüret etmemiştir. Anadolu Ajansı, bu kararnameyle Erdoğan’ın vesayeti altına girmiş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Anadolu Ajansı’na adeta kayyum atanmıştır.

Anadolu Ajansı, kuşkusuz kaybettiği itibarına bir siyasi parti genel merkezine daha çok bağlanarak değil, siyasi partilerle ilişkisini daha dengeli bir hale getirerek, özerkliğini güçlendirerek yeniden kavuşabilir. Ancak bu kararnameyle Anadolu Ajansı’nın özerkliği tamamen yok edilmiş, faaliyetleri ve insan kaynakları yönetimi bir siyasi partinin genel başkanlığına bağlanmıştır. 31 Mart gecesi yaşananlar da dikkate alındığında, bu adımla ne yapıldığı ve ne yapılmak istendiği ortadadır.

Yapılması gereken; AA’yı saraya bağlamak değil, halkın gerçekleri öğrenebilmesi için özerkliğini daha da güçlendirmektir."

Kaynak: Resmi gazete/ Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ