63866 görüntülenme17 Ekim 2018
Sinan Meydan yazdı:

‘ATATÜRK’ÜN VASİYETİ’

Atatürk vasiyetini 6 Ekim 1938 tarihinde İstanbul 6. Noteri İsmail Kunter’e teslim etmiştir. Atatürk’ün vasiyeti 28 Kasım 1938 tarihinde Ankara Üçüncü Sulh Hukuk Hakimliği’nde açılmıştır. Atatürk’ün vasiyetindeki şartlarla CHP’ye devrettiği “nakit ve hisse senetleri” -10 Kasım 1938- itibariyle şöyledir:

‘ATATÜRK BÜTÜN MAAŞINI MİLLETİNİN GELECEĞİ İÇİN HARCAMIŞTIR’

1. Atatürk ölürken, İş Bankası’ndaki Emekli Hesabı’nda ve 4 Numaralı Şahsi Hesabı’nda emekli maaşlarından toplam 73 bin 19 lira 98 kuruş birikim yapmıştır. Tüm şahsi mal varlığı budur. Aylık ortalama 10 bin lira civarında cumhurbaşkanlığı maaşı alan Atatürk, neredeyse bütün maaşını, köşkün ihtiyaçlarına, yolculuk masraflarına, çalışanlara ve sosyal yardım ve bağışlara harcamıştır. Bu nedenle öldüğünde şahsi hesabında sadece birkaç aylık maaşı kalmıştır.

‘ATATÜRK DIŞARIDAN GELEN PARALARLA ÖRNEK ÇİFTLİKLER KURMUŞTUR’

2. Atatürk’ün İş Bankası 2 Numaralı Hesabındaki 1 milyon 446 bin 872 lira 03 kuruş ile 114 bin 891 adet hisse senedi ise Hindistan’dan gelen paradan kalan 75 bin lira, örnek çiftliklerin gelirleri ve Abbas Hilmi Paşa’nın CHP’ye bağışladığı 900 bin liranın değerlendirilmesiyle birikmiştir. 

Atatürk, şahsi harcamaları için bu paralara asla el sürmemiştir. (Atatürk Hindistan’dan Milli Mücadele için kendisine gönderilen paranın 120 bin lirasıyla örnek çiftlikler, 250 bin lirasıyla da İş Bankası’nı kurmuştur. Bu paradan geriye kalanı da İş Bankası’na koymuştur.”

‘ATATÜRK KURDUĞU TÜM ÇİFTLİKLERİ HAZİNEYE BAĞIŞLAMIŞTIR’

“ Atatürk 1925’te kurduğu örnek çiftliklerini 1927 yılında CHP’ye bırakmış; çiftlikleri yıllarca çalıştırıp geliştirip, iyice değerlendirdikten sonra 1937 yılında hazineye bağışlamıştır. Atatürk kendi üzerinde görünen bu çiftlik gelirlerine ve çiftlik ürünlerine asla el sürmemiştir. Çiftlik gelirlerini İş Bankası 2 Numaralı hesapta biriktirmiş, çiftlik ürünlerini ise parasını vererek satın almıştır. 

Örnek çiftlikler, Türkiye’de modern tarım ve hayvancılığın gelişmesine büyük katkı sağlamış; İş Bankası ise Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomik kalkınmasındaki lokomotiflerden biri olmuştur.)”

‘İŞ BANKASI’NDAKİ HİSSELERİNİ CHP ÜZERİNDEN TTK VE TDK’YA BAĞIŞLAMIŞTIR’

3. Atatürk, el sürmediği İş Bankası 2 Numaralı hesaptaki 1.5 milyon liraya yakın parayı vasiyetinde üç büyük Cumhuriyet kurumuna; CHP denetiminde TTK’ya ve TDK’ya bırakmıştır.

‘ATATÜRK HEM VARLIĞINI HEM DE TÜM PARASINI CUMHURİYET’E ADAMIŞTIR’

“Atatürk düşmanlarının dillerine doladıkları “Atatürk’ün malvarlığı” gerçeği budur. Görüldüğü gibi Atatürk’ün şahsi malı olarak emekli maaşı ve cumhurbaşkanlığı maaşı dışında üzerinde tek kuruşu yoktur. Maaşlarını da sosyal yardımlar ve bağışlar başta olmak üzere köşk giderlerine harcamıştır. Ölürken şahsi hesabında sadece 73 bin 19 lira 98 kuruş birikmiş parası vardır.”

Atatürk’ün başkaca açık veya gizli bir vasiyeti yoktur. Bu konudaki iddialar tamamen gerçek dışıdır.

Kaynak: Sinan Meydan/ güncelmeydan

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ