Yüksek Seçim Kurulu’nun 31 Mart’taki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini yenileme kararının ardından Türk ekonomisindeki temel göstergelerde olumsuz gelişmeler yaşandı. Yerel seçimin ertesi günü 5,48 olan Dolar/TL kuru bu sabah 6,19 o gördükten sonra 6,15-6,16 aralığında bulunuyor. Böylelikle Türk Lirası’nın Amerikan Doları karşısındaki değer kaybı, %12’yi aştı.

DOLAR YÜKSELDİ
Ekonomideki negatif işaretler Dolar/TL kuru ile sınırlı değil. İki yıllık devlet tahvili faizi de Pazartesi gününe göre %4.82 artış göstererek %25,22’ye ulaştı. İki yıllık devlet tahvili 11 Ekim 2018 tarihinde son on yılın rekorunu kırarak %27’ye ulaştıktan sonra 15 Ocak 2019’da %18’in altına düşmüştü.

BORSA DÜŞTÜ

Borsa İstanbul da bir önceki kapanışına göre, %1,61 değer kaybederek 91 bin 482 puana geriledi. 29 Ocak 2018’de 120 bin puanı görerek tarihi zirvesini ulaşan Borsa İstanbul, o tarihten bugüne kaybı %25’e ulaştı.

Ekonomist Hurşit Güneş, yerel seçim tekrarının yerli ve yabancı yatırımcının Türkiye’nin demokrasisine inancını daha da sorgular hale getireceğinden endişe duyuyor. VOA Türkçe’ye değerlendirmelerde bulunan Marmara Üniversitesi öğretim üyesi, şu açıklamayı yaptı;

‘İÇTE VE DIŞTA DURUM İYİYE GİTMİYOR’

“Türkiye’de ekonomi iyi bir yere gitmiyor. Gitmediği iş adamları açıklamasından belli. Karar işadamlarını mutlu etmedi. Döviz rezervleri yetersiz, işsizlik ve enflasyon yüksek, büyümeden eser yok. Ekonomide güçlü bir yer gözükmüyor. İşin en kötü tarafı böyle bir konjonktürde iktisadi yapı bozukken dış politika da problemli. Dış dengelerimiz iyi olsa müttefiklerimiz ve Batı finans dünyası yardım edip ekonomiyi düze çıkarabilir ama işler onlarla da kötü. “

‘DEMOKRASİ VE HUKUK YOKSA EKONOMİ DÜZELMEZ’


“Bu durum sermaye akışlarını örseliyor. Bulunduğumuz noktadan çıkış için içeride alacağımız iktisadi politika değişikliği tek başına sonuç vermez dış politika değişikliği de lazım. Öte yandan içeride demokrasi ve hukuku geliştirmeden tüketici güvenini arttırmak ve ekonomiyi toparlamak mümkün olmaz. İstanbul seçimleri hukuk ve güven noktasında hem tüketiciyi hem de yatırımcıyı örselemiştir” dedi.

TÜSİAD: ‘KAYGI VERİCİ’

Türkiye’nin “patronlar kulübü” olarak bilinen TÜSİAD da YSK’nın seçimi ertelemesinin ardından twitter hesabı üzerinden yayınladığı açıklamasında durumu “kaygı verici” buldu. TÜSİAD, “31 Mart yerel seçim sonuçları açıklanmadan evvel vurgulamış olduğumuz gibi, kapsamlı bir ekonomik ve demokratik reform gündemine odaklanmamız gereken bu dönemde, seçim ortamına geri dönmek kaygı vericidir.” Dedi.

Türkiye’nin “ekonomik sabotaj” ile karşı karşıya olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜSİAD’ı sert bir dille eleştirdi. Partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan, şu ifadeyi kullandı;

‘HADDİNİZİ BİLİN’

“Bazı işadamı grupları bu karardan sonra baktık garip açıklamalar yapıyorlar. Bundan sonra da tabii ki bizden bu tavırlarınızla ülkemizin geleceğine yönelik bir normalleşmeyi konuştuğumuz dönemde seçim hukukunun işletildiği bir yerde böyle bir açıklamayı yaparsanız bunlar normalleşmeyi getirmez. Yanlış yapıyorsunuz. Herkes haddini bilecek. İş adamıysan sen işini yap, seçim yargısının bu noktada verdiği karara adeta müdahale mahiyetinde açıklamalar yaparsanız sizin de nerede olduğunuzu ortaya koyar, bizim de size bakış açımız değişecektir” dedi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ