Dünya Sağlık Örgütü'nün 'küresel salgın' olarak tanımladığı koronavirüs salgını sebebiyle, ABD'nin başkenti Washington'da OHAL ilan edildi. Washington Belediye Başkanı Muriel E. Bowser, ABD'nin başkentinde 6 yeni koronavirüs vakasına daha rastlanıldığını bildirerek, Washington'da olağanüstü hal (OHAL) ilan etti.

DSÖ PANDEMİ İLAN ETTİ
Son gelen bilgilere göre, Dünya Sağlık Örgütü, 125’ten fazla ülkeye yayılan Corona virüsü salgınını pandemi ilan etti. Reuters’te yer alan habere göre, Corona virüsüne ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulunan Dünya Sağlık Örgütü Acil Durum Direktörü Dr. Mike Ryan, İran’daki durumun çok ciddi olduğunu, karantina altına alınanların daha fazla gözetim altında tutulması gerektiğini belirtti. Dünya Sağlık Örgütü Genel Sekreteri Tedros, dün yaptığı açıklamada, virüsün pandemi durumuna gelme ihtimalinin çok kuvvetli olduğunu belirtmişti.

RAKAMLAR AÇIKLANDI: 'KARA GÜN'
Öte yanda Avrupa’da Corona virüsünün en çok etkilendiği ülke olan ve dünyada da virüsün ilk görüldüğü Çin’den sonra ikinci sırada olan İtalya’da kara bir gün yaşandı. Corona virüsünün pençesindeki İtalya yaptığı son güncelleme ile ülkede bugün virüs nedeniyle 196 kişinin daha hayatını kaybettiğini bildirdi.

827 CAN KAYBI 12462 VAKA
Sağlık Bakanlığı yetkilileri ülkedeki Corona virüsü vakaları nedeniyle 11 Mart’ta (Bugün) hayatını kaybedenlerin sayısını 196 olarak açıkladı. Son açıklanan ölü sayısı ile ülkedeki Corona kayıplarının sayısı toplam 827’ye çıkmış oldu.

2313 YENİ VAKA
Yetkililer ayrıca bugün açıkladıkları verilerde 2313 yeni vaka görüldüğünü de duyurdu. Yeni vakalarla birlikte toplam vaka sayısı 12462’ye yükseldi. Vakaların 1045’i tedavi edilirken 1028 vakanın durumu ise kritik olarak açıklandı.

PANDEMİ NE DEMEK?
En basit tanımıyla dünyada eşzamanlı olarak çok yaygın bir şekilde çok fazla sayıda insanı tehdit eden bulaşıcı hastalıklara verilen isim. 2009 yılında domuz gribi, pandemik hastalık ilan edilmişti. Uzmanlar, domuz gribi nedeniyle yüz binlerce kişinin hayatını kaybetmiş olabileceğini söylüyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) tanımlamasına göre, bir hastalığın pandemi olabilmesi için kabaca üç kriter aranıyor: ”yeni bir virüs olması/insanlara kolayca geçebilmesi/insandan insana kolay ve sürekli bir şekilde bulaşması”

Bir hastalığın pandemi ilan edilmesi WHO tarafından yapılıyor.Bir hastalığın pandemi olabilmesi için istikrarlı bir şekilde, dünyanın farklı noktalarında, kitleler üzerinde görülmeye başlaması gerekiyor.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ