Habertürk yazarı Fatih Altaylı, köşe yazısının ilgili bölümünde, AKP iktidarına eleştirilerde bulundu. Altaylı, AKP'nin oylarının neden yüzde 30'ların altına düşmediğini sorguladığı yazısında, “Kendi hayatına doğrudan etki etmedikçe buna da vatandaş inanmasa da inanmayı tercih etmiş... Ama şimdi artık zurnanın son deliğindeyiz” dedi. Üniversite mezunu işsizlerin artmasının büyük bir mesele olduğunu belirten Altaylı'nın yazısından ilgili bölüm şöyle:

‘GEÇMİŞİ BİLMEYENLER HER ŞEYİ ONLAR YAPMIŞ GİBİ ALGILIYOR’
“Niye hala yüzde 30’un altına inmiyor. Bazı okurlar diyor ki, “Bunca olumsuzluğa, ekonomideki kötü gidişe, dış ilişkilerdeki onca soruna rağmen nasıl oluyor da AK parti hala yüzde 30’ların üzerinde oy alabiliyor” Yanıtını Anadolu’ya gezince görüyorsunuz. AK Parti dönemi 18 yılda çok şey yapmış. Hatta geçmişi hatırlamayan da çok olduğu için iyi her şeyi onlar yapmış gibi algılanıyor. “

‘VATANDAŞ YAPMIŞ YA DEYİP GEÇİYOR’
“Gerçekten de AK Parti’nin iktidar döneminde Türkiye’de görünen çok şey yapılmış. Her tarafa duble yollar yapılmış, otoyollar yapılmış, köprüler yapılmış. Bunların pahalı yapılıp yapılmadığı, ihalesinde bir takım yanlışlıklar yapılıp yapılmadığı sıradan vatandaşın çok umurunda değil. Ona, kentine hizmet edilmiş, yol yapılmış, hayatı kolaylaşmış. Her tarafa havalimanları yapılmış. Modern terminaller inşa edilmiş. Bunlar yapılırken birileri kayrılmış vatandaşı çok ırgalamıyor.”

‘ÇALMA ÇIRPMA HER DEVİRDE VARDI DİYE DÜŞÜNÜYORLAR’
“Çünkü onlara göre her iktidar birilerini kayırmış. Dün Ahmet’miş bugün Mehmet fark etmiyor. Hatta vatandaşa göre “Her müteahhit milletin bir tarafına koydu ama en azından bunlar açık açık söylüyor. ”Anadolu şehirleri kasabaları görsel bir medeniyete kavuşmuş. Yenilenmiş, aydınlanmış. Bir sürü girişimci çıkmış. Küçük küçük ama toplamı çok. Kimi 20 kişi çalıştırıyor, kimi 200.Ama Anadolu’ya yayılmış küçük girişimcilik patlamış. İktidara yakın isimler desteklenmiş ama sonuç olarak bir istihdam yaratmış, bir ekonomi oluşmuş.”

‘O SATILMIŞ BU SATILMIŞ VATAN BUNA DA BAKMAMIŞ’

“Muhalefetin tüm bunları görmezden gelip, sürekli “kötü kötü kötü” diye bağırması da bu yüzden ters tepmiş. Vatandaş gözünün gördüğüne inanmayı tercih etmiş. Bir takım ekonomistlerin “Bu sonbahar bittik” diye bağırmalarına rağmen bir türlü ekonomide beklenen felaketin gelmemesi de vatandaşın gözünde muhalefetin inandırıcılığına darbe vurmuş. Merkez Bankası rezervleri bitirilmiş, o satılmış bu kiralanmış vatandaş buna da bakmamış. “

‘KENDİNİ ETKİLEMEDİKÇE OLAN BİTEN VATANDAŞI İLGİLENDİRMEMİŞ’
“Ekonomide, İktidar devlet yönetir gibi değil, esnaf hesabıyla da olsa bir şekilde günü kurtarabilmiş. Üstüne bir de pandemi dönemi öyle veya böyle az can kaybı ile atlatılmış ve en azından sağlık yönünden başarılı geçirilmiş. Dış ilişkiler duvara toslamış. Kendine direk etki etmedikçe vatandaşı ilgilendirmemiş. Dış politikada yapılan vahim hatalar yerlilik ve millilik olarak kamufle edilmiş. Kendi hayatına doğrudan etki etmedikçe buna da vatandaş inanmasa da inanmayı tercih etmiş. Özgürlük, düşünce özgürlüğü, insan hakları falan zaten bu topraklarda yaşayan çoğunluğun derdi asla olmadığı için de bunlara da kulak asılmamış.”

‘AMA ŞİMDİ ZURNANIN SON DELİĞİ, İŞSİZLİK YÜZDE 30’LARA VARIYOR’
Ama şimdi artık zurnanın son deliğindeyiz. TÜİK ne derse desin yüzde 30’lara yaklaşan genç işsizliği bir meseledir. Üniversiteyi bitirip evde oturan genç insan sorundur. Bunu aşmak kolay olmayacaktır. "

Kaynak: Ajanslar/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ