1896 görüntülenme20 Mayıs 2020
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nda TRT'de skandal bir hata gerçekleştirildi. TRT Haber'de bugün öyle bir hata yapıldı ki izleyenler gözlerine inanamadı.

SUNUCU 19 MAYIS DEDİ, REJİ CUMHURİYET BAYRAMI AFİŞİ ASTI
TRT Haber’de Oya Eren'in sunduğu "Dün Bügün" adlı programda, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı karıştırıldı. Sunucu Eren'in arkasında yer alan fona "19 Mayıs Cumhuriyet Bayramı” yazıldı. Skandalı daha sonra fark eden reji ekibi durumu düzeltti.

ERDOĞAN ‘GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI DEMİŞTİ
19 Mayıs kutlamalarıyla ilgili açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan19 Mayıs için ‘Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’ demek yerine ‘Gençlik ve Spor Bayramı’ dedi ancak sözlerinin sonunda Atatürk’ü andı.

ALTAYLI LİYAKAT YOK, ÇÖKÜŞE GİDİYOR

Gazeteci Fatih Altaylı Habertürk'teki köşesinde, TRT'nin skandalını yazdı. Habertürk yazarı Fatih Altaylı, bugünkü köşe yazısında TRT'nin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın adını unutmasını eleştirdi. Altaylı'nın yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

‘ÖNCE YAYIN SONRA ÖZÜR’
Dün TRT’de bir "grafik" rezaleti...TRT, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı haber yaparken, 19 Mayıs cumhuriyet bayramı diye yazmış ekrana. Bir programda olsa yine iyi, iki ayrı programda aynı hata.Sonrasında özürler, sorumluların ortaya çıkarılması sözlerini içeren açıklamalar falan.”

‘LİYAKAT YOK’
Diyelim ki, gerçekten hata.Türkiye’nin bu köklü kurumu, geçmişte yayıncılıkta okul olmuş bir yayın kuruluşu, nasıl olur da böylesi vahim bir hatayı, aynı gün içinde iki kez tekrarlar. Yanıtı basit aslında. Yıllardır söylediğimiz bir şey, bir kelime.Lİ-YA-KAT
Hatta daha büyük yazayım...Lİ-YA-KAT. Meselenin kilit noktası burası.”

‘DEVLET YÖNETİMİNDE ZAAF’
“Sadece TRT mi?
Daha önce yazdım mesela. Anadolu Üniversitesi Rektörü’nün kendi kendine sosyal medyaya koyduğu görüntüleri. İzlerken ağladım diyorum. Yemin ederim ağladım.Ya da kısa süre önce kız öğrencilerinin fotoğraflarından talebelerini dikizleyen Fen Fakültesi Dekanı. Bunlar hep işte o liyakat meselesi. Layık olmayanı bir koltuğa oturttuğun anda ortaya çıkan sonuç bu. Üstelik bunlar göz önüne çıkanları, ortalığa açıkça düşenleri.”

‘YÖNETİMDE ÇÖKÜŞ’
“Ya görmediklerimizi düşünün bir de! Ne bileyim bir yerlerde bizi temsil edenleri! Ya da bir başka yeri düşünün, yasamayı... Bazen yasalar çıkıyor, yasa içinde öyle hatalar yapıldığı görülüyor ki bir süre sonra o yasayı düzeltmek için 3 yasa daha çıkarılıyor.
Niye?
Aynı yanıt. Liyakat. Bir devleti içten içe çürütmek istiyorsanız bu liyakat denen kelimeyi o ülkenin sözlüğünden çıkarın. Bakın sonunda neler oluyor! Bazıları dün yanlış yazılan bir KJ’yi görüyor. Ben o yazının altında çöküşü görüyorum!”

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ