Fatih Altaylı, AKP’ye yakınlığıyla bilinen bir araştırma şirketinin sahibini kaynak gösterdiği yazısında, Ankara’da Mansur Yavaş’ın, Mehmet Özhaseki’nin 5 puan önünde olduğunu ifade etti.

Seçim günü yaklaştıkça, araştırma şirketleri de elde ettikleri verileri kamuoyu, basın mensupları ve aboneleriyle paylaşmaya başladı. Habertürk’ten Fatih Altaylı, köşesinde kaleme aldığı yazıda, AKP’ye çok yakın bir araştırma şirketinin sahibi ile yaptığı görüşmede Başkent’te Mansur Yavaş’ın, Özhaseki’nin en az 5 puan üzerinde olduğunu söyledi. Altaylı’nın yazısı şöyle:

‘AKP’YE YAKIN ANKETÇİ ANLATTI’

“ Dün bir dönem AK Parti’ye çok yakın olan hâlâ da yakınlığını belli ölçüde koruyan bir araştırma şirketi sahibi ziyaretime geldi. Son dönemde yaptığı anketlerin sonuçları ile ilgili elindeki verileri ve saha izlenimlerini paylaştı. Söyledikleri özet başlıklarla şöyle:

‘MANSUR YAVAŞ BEŞ PUAN ÖNDE’

- Ankara’da Mansur Yavaş 5 puan önde. Mansur Bey son şansı olduğunu bilerek çok iyi çalışıyor. AK Parti ilçelerde de hata yaptı. Turgut Altınok AK Parti’nin tek avantajı.

‘ADANA, ANTALYA, AYDIN… CHP ÖNDE’

- Adana’yı CHP alır.- Antalya’da Muhittin Böcek önde. Menderes Türel’in şapkadan tavşan çıkarması lazım ama çok zor.- Muğla AK Parti’ye gidecek gibi.- Aydın’ı CHP alır.- Eskişehir’de hocanın işi ilk kez zor. Başa baş bir durum var. AK Parti çok az önde gibi.

- Manisa’yı Cumhur ittifakı alır. Millet İttifakı Özdağ’ı aday gösterebilseydi durum değişirdi.- Balıkesir çok başa baş. Her şey olabilir.- Bu seçimde eski AK Partililer çok değerli. Ordu’da, Samsun’da oyun bozabilirler. Bunlar benim değil sahada çalışan muhafazakar bir araştırmacının fikirleri."

CHP İSTANBUL’DA ARAYI KAPATIYOR

- CHP, AK Parti’nin bu seçimlere giderken içinde bulunduğu zafiyetlerden yararlanamıyor.- İstanbul’da Sarıgül konusunda büyük hata yaptılar. Ekrem İmamoğlu yarışa başladığı sırada CHP, AK Parti’nin 10 puan gerisindeydi. Bu fark birkaç hafta içinde 5 puana kadar düştü. Ancak Sarıgül’ün aday gösterilmemesi CHP’ye 1.5 ila 2 puan arasında bir kayıp getirir. Büyükşehir seçimine mal olabilir.

- Son seçimde büyükşehire layık gördükleri birini, bir sonraki seçimde ilçe adayı bile yapmamayı CHP zor anlatır.- Sarıgül DSP’den aday olursa AK Parti kesin destek atar.- CHP büyükşehire giden yolun ilçe ilçe döşendiğini anlayamıyor. Kaybedeceği kesin olan yerlerde bile 1-2 puan arttıracak adaylar bulmaları lazımdı.

- Binali Bey adaylığı uzun süre kabul etmeme görüntüsü verdi. Bu AK Parti’nin aleyhine oldu. İsteksiz ve yorgun bir görüntü imajı oluştu.- İstanbul’da yüzde 20 oranında Kürt seçmen var. Bunun yüzde 7’si AK Parti’ye, yüzde 5’i CHP’ye, kalanı HDP’ye oy verir. HDP İstanbul’da Altan Tan benzeri muhafazakar bir Kürt’ü aday gösterirse AK Parti’den çok oy alır.”

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ