Güvenlik
10 Ocak 2019 ( 446 görüntülenme )

Almanya şaşkın!.. Ünlü Hacker bakın kimmiş!..

Alman ajansı DW, Alman kamuoyunu günlerdir meşgul eden veri hırsızlığı skandalından 20 yaşındaki bir gencin sorumlu olduğu ortaya çıktığını yazdı. Söz konusu yazıda dikkat çekici bölümler şöyle: 

‘SİYASİ DEĞİL, İSTİHBARAT BOYUTU YOK, TEK BAŞINA ÖĞRENCİ’

"Genç öğrenci suçu tek başına ve siyasetçilerle ünlü şahısların söylemlerine duyduğu öfkeyi dışa vurmak için işlediğini söyledi. Suçun siyasi boyutunun olmadığı anlaşıldı. Olayın arkasında ne yabancı gizli servislerin, ne de Rus ‘trolcülerin' olduğu kesinlik kazandı. Ancak skandal bir gencin tatsız dijital şakası olarak geçiştirilemeyeceği vurgulandı.

‘ÖZEL VERİLERİN KORUNMASI ÖNEMLİ’

Bu olay Alman toplumunun bilinç düzeyinde dijital ilerlemenin çok gerisinde kaldığı gerçeğini yüzümüze vurdu. Skandal, hem bütün uyarılara rağmen özel verilerimize gereken özeni göstermediğimiz için, hem de sosyal medya düşünce duygu ve davranışlarımızı değiştirmesi bakımından önemli.

‘ŞİFRE SEÇERKEN DİKKATLİ VE ÖZENLİ OLUN’

"Üşengeçliğimiz hakkında son günlerde çok yazıldı, söylendi. Veri güvenliğinin korunmasındaki sistemik açığı ekranın yarım metre önünde oturanda aramak gerekir. Unutmamak için kırılması son derece kolay şifreler kullanıyoruz. Çift faktörlü kimlik ibrazı, şifre yönetimi, hatta kodlamayı da bilmiyoruz. "Veri tutumluluğu" kavramının bile yabancısıyız."

‘SOSYAL MEDYA ÖNEMLİ’

"Toplum hayatımızı değiştirdiğinden, sosyal medyanın internet ortamındaki davranışlarımızı etkileyiş tarzı çok daha önemli sayılır. 20 yaşındaki öğrenci modern medya diliyle "doxing" yaptı, yani bir kişinin izini sürme veya internetteki kaynakları kullanarak bir birey hakkında bilgi toplama tekniğini uyguladı. "Doxing" genellikle başkasına iftira atmak ya da sözlü saldırıya maruz bırakmak için kullanılıyor."

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ