Politika
27 Mayıs 2017 ( 2068 görüntülenme )

ALMAN MEDYASINDAN TÜRK AİLEYE YARGISIZ İNFAZ!..

Almanya bu Türk gencini konuşuyor: Bora misilleme kurbanı mı?

Frankenthal - Işın Toymaz: 
Gazeteci Can Dündar’a Almanya kapılarını açtı.
Gazeteci Deniz Yücel, Türkiye’de gözaltına alındı.
Türk diplomatlar ve rütbeli askerler Almanya’ya sığındı.
Türkiye, Alman milletvekillerinin İncirlik Üssü ziyaretine izin vermedi.
Başkanlık sistemi halkoylaması boyunca ortaya çıkan sürtüşmeler ise zaten ortada.

"ALMAN MEDYASINDAN SIRA DIŞI İLGİ"


Almanyalı Türk’ü her geçen gün biraz daha köşeye sıkıştıran misillemelerin en son örneği ise Bora Çağan davasında yaşanıyor.
Yargı süreci devam etmesine rağmen, Alman medyasında yargısız infaz edilen Bora Çağan hakkında ülkenin ciddi medya kuruluşları arasında yer alan SWR, Sat 1 gibi televizyon kanallarının yanı sıra önde gelen gazetelerinde de yanlı haberler yer alıyor.

"YARGISIZ İNFAZ"

Almanya’nın Frankenthal kenti yakınlarındaki Dirmstein’da 2015 yılının Ağustos ayında bir park alanında düzenlenen bir gençlik eğlencesinde çıkan kavgada, yaralanan Polonyalı bir gencin faili gösterilen tıp öğrencisi Bora Çağan’ın ailesi ise Alman medyasının linç girişimine isyan ediyor.

Kavgada başına bira şişesi ile vurulan Polonya asıllı Fabian Pozywio ve ailesinin Alman medyasına giderek, hedef gösterdiği Türk genci Bora Çağan’ın annesi Nesrin Çağan ve babası Mahmut Çağan ise Almanyalı Türk toplumunun yakından tanıdığı iki isim.

"FRANKENTHAL ADD BAŞKANI"

Nesrin ve Mahmut Çağan çifti Avrupa’da Atatürkçü düşünceyi yaymak ve yaşatmak amacıyla sayısız toplantıya, etkinliğe imzasını atan bir ikili.

Rheinland Pflaz Eyaleti Frankenthal Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Nesrin Çağan ve özel sektörde çalışan Mahmut Çağan, neredeyse yarım asırdır yaşadıkları Almanya’da “yargıya siyasetin etki etmesinden” dolayı büyük hayal kırıklığına uğradıklarını söylediler.

Bora Çağan’ın ailesi, terkettiği eski kız arkadaşı Alicia Gast’ın intikam almak için oğullarına iftira attığını öne sürüyor.

“OĞLUMUZ, HUKUK DIŞI İDDİALARLA SUÇLANIYOR”

Davaya paralel oğlunun psikolojik destek aldığını söyleyen Nesrin Çağan, ABC’ye yaptığı açıklamada “Oğlum son derece uysal ve yumuşak huylu bir gençtir. Biz onun üzerine titredik. Tıp aşığı, sanata aşık bir çocuktur. Gidin konuşun, bütün arkadaşları, çevresi, öğretmenleri size aynı şeyi söyleyecektir. Eskiden neşeli bir çocuktu. İftiraya uğradığından bu yana yüzü gülmüyor. Bana ‘Anne, eski Bora öldü artık’ dediğinde ise dünyam yıkıldı. Oğlumuz hukuk dışı iddialarla suçlanıyor. Oğlumun dava sürecinde o kadar çok hukuk kitabı okuyup, araştırdım ki, neredeyse bir ceza hukuku avukatı oldum diyebilirim. Almanya’da oğlumuz Bora, önyargıların ve sanırım misillemenin kurbanı olmak üzere” dedi.

“SUÇ YİNE TÜRKLERİN ÜZERİNE YIKILDI”

Delillerin karartıldığını söyleyen Nesrin Çağan,
“Olay yeri incelenmedi. Ayrıca suç unsuru olan parmak izinin olduğu şişe ise polis tarafından delil olarak toplanmadı. Ne yazık ki saldırı olayında, bir Türk adı geçtiği duyulunca, yargısız infaz yapıldı ve ‘Türkse yapmıştır’ önyargısı ile oğlum Bora sanık sandalyesine oturtuldu. Almanya’daki Türk toplumu adına son derece esef verici bir durum bu. Ortadaki suç yine Türklerin üzerine yıkılmıştır” sözleriyle isyan etti.

Suçu ispatlanmamış her bireyin kanun önünde suçsuz olduğunu vurgulayan Nesrin Çağan, Alman medyasının linç kampanyasına ve iftiralarla dolu iddialara işaret ederek, Bora beraat edince yüksek miktarda meblağlar talep edecekleri tazminat davalarıyla karşılık vereceklerini de bildirdi.

"ÇAĞAN AİLESİNE BÜYÜK DESTEK"

Diğer taraftan ailenin yakın dostları E. Tuğamiral Türker Ertürk, E.Albay Sarızeybek, gazeteci Banu Avar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi E. Başkanı Bedrettin Dalan ve kardeşi Nebahat Dalan, yazar Ergun Poyraz, Bora için sosyal medyada attıkları mesajlarla ve telefonla bizzat arayarak destek verdiğini söyleyen Nesrin Çağan “Bu bizim gibi kültürel, sosyal ve siyasi alanda belli bir birikimi olan bir Türk ailesinin başına geliyorsa diğerleri ne yapsın? Durum demek ki çok vahim! Oğlumun davası sonuçlandıktan sonra, sandık sandalyesine oturtulan Türklerin davalarının tümüne gözlemci olarak katılmaya karar verdim. Ne tür haksızlıklarla karşılaşıyorlar, rapor etmek istiyorum” diye konuştu.

Polonya asıllı Fabian Pozywio ve ailesinin duruşma öncesi şahitleri evlerine davet ederek duruşmaya hazırladıklarının ortaya çıktığını söyleyen savunma avukatları Edgar Gärtner ve Peter Slaniaise olay gecesinin hemen ardından Pozywio ailesinin, Türk genci Bora’nın resmini şahitlere gösterdiklerini ileri sürdüler.

"SAHTE TANIK ŞÜPHESİ"

Nesrin Çağan, Pozywio ailesinin aylardır medyada bahsettiği 7 görgü tanığının aslında sadece üç olduğunu iddia ederek, Fabian Pozywio’nun kardeşi hariç diğerlerinin Bora’yı vuran kişi olarak tanımlamadıklarını da öne sürdü.

Halka açık görülen dava devam ediyor...
bora1.jpg
Kaynak: abcgazetesi/ Almanya

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ