17429 görüntülenme28 Eylül 2018
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldiği görüşme sona erdi. İki lider ortak düzenleyecekleri basın toplantısı için kameralar karşısına geçti. Erdoğan ve Merkel’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

MERKEL’DEN ERDOĞAN: ‘TÜRKİYE’DE TUTUKLU ALMAN VATANDAŞLARI VAR’

“Son yıllarda malum bazı köklü karşıtlıklar olmuştur. Farklı görüşmelerimiz olmuştur. Basın özgürlüğü gibi konular olmuştur. Son derece somut durumların da çözüme ulaşması bizi mutlu etti. Halen Alman vatandaşı olarak tutuklu olan birtakım insanlar var. Bu konuda da bir çözüm bulunması için katkıda bulunmaya çalışıyorum.”

MERKEL: ‘DAHA ÇOK KANITA İHTİYAÇ VAR’

“FETÖ ve PKK sorusu) Merkel: PKK, Almanya’da yasaklanmıştır. Bugün ayrıntıları ele almadık ama daha önce ele almıştık. FETÖ konusunda Türkiye’nin tabii ki savlarını ciddiye alıyoruz ama daha çok nesnel bulguya ve kanıta ihtiyacımız var. Almanya’da da aranan kişiler var.”

ERDOĞAN’DAN MERKEL’E: ‘NE SİZ NE BEN YARGIYI ELEŞTİRME HAKKINA SAHİP DEĞİLİZ’

“Ne ben Almanya’nın hukuk sistemini, mahkemelerini eleştirme hakkına sahibim ne sizler Türk yargı sistemini eleştirme hakkına sahipsiniz. Kendi ülkemde bile beğenmediğim kararların verildiği zamanlar olmuştur. Ama uymak durumunda kalmışımdır. Saygı duyarız, duymayız ayrı konu” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN: ‘O BİR AJAN’

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Can Dündar’la ilgili, “Devletin sırrını ifşa eden bir ajan olduğunu biliyorsunuzdur. Bu kişi aradaki boşluğu fırsat bilerek Almanya’ya gelmiştir. Bu kişi ajandır ve Türkiye’de 5 yıl 10 ay ceza almış bir mahkumdur. Böyle bir suçlunun iadesini istemek en doğal hakkımızdır. Böyle bir şey benim başıma gelse ben veririm” dedi.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ