Genel
14 Haziran 2018 ( 1388 görüntülenme )

ALMAN DEVİNE CEZA ÜSTÜNE CEZA!..

Almanya otoritelerinin bugüne kadar verilmiş en büyük ceza Volkswagen'e kesildi.

Volkswagen’in merkezi olarak kabul edilen Brunswick’teki savcılık, markanın 2007 ve 2015 yılları arasında ürettiği 10.7 milyon aracı yanıltıcı yazılımla sattığı için değil de bu yanıltıcı yazılımı denetleyemediği için böyle bir cezaya çarptırılmasına karar verdi.


 Savcılık, savcıların “denetim görevlerinde ihlal var” diyerek durumu belirtti. Ayrıca söz konusu ceza araç sahiplerini ilgilendirmiyor.

CEZA ÜSTÜNE CEZA

Volkswagen bu yıl dizel motor yazılımlarından kaynaklı(ceza vs.) 4 milyar euro’luk bir para çıkışı olacağını planlamıştı. Son 1 milyar euro’luk cezayla bu rakam 5 milyar euro oldu. Bu ceza Ocak 2017’de Volkswagen’in Amerika tarafından kesilen 4.3 milyar dolarlık cezasını kabul etmesi üzerine geldi.

DÜNYA TETİKTE

Volkswagen, Almanya’da ve ülke dışında çok sayıda soruşturmayla karşı karşıya. 55 ülke daha marka için yasal işlem başlatıyor. Tüm bu detaylarla birlikte VW’nin skandala karıştığı günden bu yana ödeyeceği ceza 30 milyar dolara ulaşabileceği yönünde. 

VW’nin son 3 yıldaki hisse değeri kaybı oldukça yüksek. Özellikle 2015’in ilk çeyreğinde en yüksek değer olan 244.24 euro’ya ulaşan lot değeri skandalın çıktığı zaman 102 euro’ya kadar gerilemişti. Günümüzde ise bu değer 155.0 euro’nun üzerinde.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ