Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Londra'daki swap piyasasında Türk Lirası'nın gecelik faizinin yüzde 1300'e ulaşması ile ilgili "bilgi kirliliği" yaşandığını söyledi. 

Bakan Albayrak, "Türk bankaları TL vermiyormuş diye bir haber çıktı. Dün Bankalar Birliği bununla ilgili bir açıklama yaptı. Merkez Bankası'nın Swap kararı Türk bankalarıyla ilgiliydi." dedi.

ALBAYRAK: 'ZAYIF NOKTALARI GÜÇLENDİRECEĞİZ'

NTV televizyonunda soruları yanıtlayan Bakan Albayrak, "iç ve dış piyasada speküle edilme ihtimali olan alanları güçlendirecek savunma mekanizmaları üzerine çerçevelerin belirlendiğini" de söyledi. Bakan Albayrak, süreç bugünden itibaren normalize oldu diyerek şu değerlendirmeyi yaptı:

‘NİSAN’IN İLK HAFTASI EKONOMİ ÇERÇEVESİNİ ÇİZECEĞİZ’

"Londra uluslararası bir piyasa, Türkiye olarak kullanmaya devam edeceğiz. İş birliklerimiz olacak. Borsa bugün dengeli bir süreç geçirdi. Dengelenme süreci her iki piyasada olsun normal bir şekilde seyrediyor. 8 Nisan haftasında genel bir çerçeveyi ortaya koyacağız." dedi.

NE OLMUŞTU?

Hafta içerisinde yüzde 1300'ü aşan Londra'daki swap piyasasında, Türk Lirası'nın gecelik faizi, Perşembe günü tekrar yüzde 25 düzeylerine geriledi. Lira da dolar karşısında yüzde 3,7 civarında değer kaybetti. Perşembe gün içerisinde değer kaybının yüzde 5'in üzerine çıkmasıyla 5,60'ı aşan dolar/TL paritesi, daha sonra 5,52 düzeylerine kadar gevşedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Perşembe günü Ankara'da partisinin mitinginde yaptığı konuşmada, "Bir daha kur, faiz ve enflasyon şer üçgenine sıkıştırılmasına izin vermeyecek güçlü bir ekonomik yapı kurmakta kararlıyız." demişti. Erdoğan’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle;

'SIKINTILARI BİLİYORUM, YENİ YAPI KURACAĞIZ'

“Çiftçilerimizdeki girdi fiyatları sebebiyle yaşadığı sıkıntıları yakından biliyorum. Bir daha kur, faiz, enflasyon, şer üçgeninde sıkıştırılmasına izin ermeyecek güçlü bir ekonomik yapı kurmakta kararlıyız”

‘SIKINTILARI BİLİYORUM, YENİ REFORMALAR YAPACAĞIZ’

“Çubuk havalimanı, üniversite, sanayi ve ticaret tesisleri gibi Ankara'nın en önemli değerlerine ev sahipliği yapmasının yanısıra aynı zamanda tarım ve hayvancılıkta da önemlidir. Çiftçilerimizdeki girdi fiyatları sebebiyle yaşadığı sıkıntıları yakından biliyorum. Bir daha kur, faiz, enflasyon, şer üçgeninde sıkıştırılmasına izin ermeyecek güçlü bir ekonomik yapı kurmakta kararlıyız.

Bu sorunları aşmanın yolu ekonomimizin gücünü arttırmaktan, saldırılara karşı mukavemetimizi yoğunlaştırmaktan geçiyor. Gerekli adımları atıp, yapısal reformları yaptıktan sonra bu tür tuzakların üstesinden daha kolay geleceğimize inanıyorum” diyerek ekonomideki sıkıntıları dile getirmişti.

Kaynak: BBC Türkçe/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ