3458 görüntülenme25 Haziran 2020
Karar TV'de 'Liderlerle Ekonomi'de İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Taha Akyol, Elif Çakır ve İbrahim Kahveci'nin sorularını cevapladı. Ekonomi yönetimine sert eleştiriler yönelten Akşener, kaynak ihtiyacının çok ciddi boyutlarda olduğunu belirterek "Bulunamazsa ağustos ekim gibi bir tsunami geliyor. Güven ve şeffaflık olmadığı için yatırımcı gelmiyor. İktidar futbola davet ediyor ama maçın ortasında kural değiştiriyor. Yabancı böyle gelir mi?" dedi.

 Akşener, “Tarihe not düşüyorum, Sayın Erdoğan ister önce ister 2023'te seçim olsun Cumhurbaşkanı seçilemeyecek” dedi. “Hayat, psikolojiden ibarettir” diyen İYİ Parti Lideri Akşener şunları kaydetti:

‘BAŞKALARINI SUÇLAMAKLA BU İŞ OLMAZ, SİSTEM İŞLEMİYOR’
* Sayın Erdoğan kendisini Başbakan, Cumhurbaşkanı gibi hissetse belki başka bir açıdan bakabilecek. Belediye perspektifinden baktığından onun için her şey ‘kolay' ama olmuyor işte. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişin esas meselesi şu 2014 Sayın Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildikten sonra aşağı doğru inmeye başladı sistem. Sistem aşağı doğru indikçe Sayın Erdoğan'ın temel sorunu şu; hep başkaları suçludur. Önce parlamenter sistemi suçladı. Sonra partili cumhurbaşkanlığına geçildi.

‘MİLLET HER ŞEYİ GÖRÜYOR, ERDOĞAN ARTIK SEÇİLEMEYECEK’
* Sonrasında çok daha vahim bir tabloyla karşı karşıyayız. Parlamenter sistem döneminde il başkanı suçlanırdı, milletvekili suçlanırdı, varsa belediye başkanı, bakan suçlanırdı zaten o kadar sönümlenirdi ki bu suçlama işi Sayın Erdoğan önünde büyük bir bariyer olurdu. Belediye başkanları bir göz kırpmayla görevden alınıyor, kural yok. Şimdi o bariyer indi artık her şey Sayın Erdoğan'ın iki dudağının arasında. Sayın Erdoğan hep kendi partisinin 10 puan önünde yer alırdı. Tarihe not düşüyorum sayın Erdoğan ister önce ister 2023'de seçim olsun Cumhurbaşkanı seçilemeyecek” diye konuştu.

Türkiye ekonomisini etkileyen temel sebepleri anlatan Akşener, yönetimde bakış açısıyla ilgili bir durum olduğunu söyledi. İthalatın ekonomiye etkisine de dikkat çeken Akşener sözlerine şöyle devam etti;

‘ÜRETİCİ AKLI YOK, HER ŞEY İTHAL’
* Tarımla ilgili kafasında toz zerresi kadar bir fikir olmadığı için kolay girdi devreye para bol borçlanabiliyoruz ne yaptık? Biz her şeyi ithal eder olduk. Erzincan Ovası boş, Iğdır Ovası boş nasıl yapıldı bu, ne denildi? Çiftçi buğdayı çok pahalıya mal ediyor dolayısıyla bu kadar pahalıya mal ettiği ve ekmediği tarla için para verelim daha ucuza ithal edelim denildi.

‘ŞAHSİ MESELELERLE DEVLET YÖNETİLEMEZ’
* Biz önüne gelenle kavgalıyız, bireysel sebeplerle dostuz bireysel sebeplerle kavgalıyız böyle bir dış politika olmaz. Bir başka konu yine bu belediye başkanlığı perspektifinden bakarak gördüğümüz bir başka şey daha var, Türkiye birinci derecede komşularıyla bugün itibariyle herkesle kavgalıyız. Herkesin içişlerine karışmış durumdayız taraf olmuş durumdayız.”

Türkiye'nin ekonomisin kötü yönetildiğini öne süren Akşener, şu ifadeleri kullandı:

‘DAMAT DİYE EKONOMİMİN BAŞINA ALBAYRAK GETİRİLİR Mİ’
* Berat beyin ne tecrübesi ne bilimsel alanda bu konudaki yeterliliği tam değil. Türkiye'nin yetiştirdiği fevkalade genç bir arkadaş olabilir sırf Sayın Erdoğan'ın damadı olduğu için bu kalite bu bilgi birikimini yok saymak doğru değil. Fakat bunların hiçbiri yok o makama oturmasının sebebi damat olması bunun adına akraba kayırmacılık deniyor liyakatı ortadan kaldıran bir durum.”

‘HER ŞEY TERSİNE GİDİYOR’
* Sayın damat bakanın ve Sayın Erdoğan'ın ekonomideki hem adımlarına hem de inandıklarına baktığımız zaman dünyada ikisinden başka inanan yok. Dolayısıyla her şey baştan aşağı ters dönüyor. Türkiye'de girişimciliğin felsefe olarak anlaşılmadığına inanıyorum. Devlet bol miktarda para veriyor bina yapıyor ama eko sistemi oluşturamadı.”

Ekonomik olarak zorlanan vatandaşlara devletin yardım etmesi gerektiğini söyleyen Meral Akşener şu ifadeleri kullandı:

‘İNSANLARIMIZ ÇALIŞACAK, İŞ BULACAĞIZ’
* Devlet, vatandaş açsa ona bakmak zorundadır. Bu, sosyal haktır. En liberal Cumhurbaşkanımız rahmetli Özal fakir fukara fonunu kurdu. Biz 22 milyonu mümkün olduğunca iş ve aş sahibi yapıp para kesmekten bahsetmiyorum o görevi devletin yardımları elbette devam ettireceğiz ama birinci hedefimiz öncelikle insanları istihdam sistemi içine katacağız. Gençlerin yeniden hayal kurmasını sağlamanın yolu iyi eğitim vermek ve onların fikirlerinin ciddiye alınacağını göstermektir. “

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ