10733 görüntülenme 01 Aralık 2020
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin grup toplantısında gündeme dair açıklamalar yaptı. Akşener, Erdoğan'a "Ekonomiyi damadının, pandemi’yi de vatandaşın üzerine yıkıp bu işten elini yıkayıp çıkamazsın." dedi. Akşener, asgari ücretin de 3000 TL olmasını önerdi. Akşener'in konuyla ilgili açıklaması şöyle;

‘MİLLET KIRILIYOR, AYIPTIR GÜNAHTIR’

”Sayın Erdoğan; Aylardır, “Çok iyi durumdayız. Zaten şehir hastanelerimiz var.” diye, caka satarken iyiydi de, Dünyadaki duruma işaret etmek, şimdi milletimiz virüsten kırılırken mi aklına geldi? Ayıptır, günahtır.83 milyonun vebalini taşıyorsunuz. Ama daha bunun ağırlığını bile kavrayamıyorsunuz.”

‘YÜZÜNDEN YALAN LEKESİ VAR’

“Canı yanan milletimizin, yaşadığı gerçek ortadayken,yalanların yatsıya kadar süreceğini, gerçeğin kapımızı çalacağını görmediniz. Artık yüzlerinizde, milletine yalan söylemiş bir iktidarın, kapkara lekesi var. İlk seçimde milletimizin karşısına bu lekeyle çıkmak zorunda kalacaksınız.”

‘YOK ÖYLE YAĞMA’

“Bakıyorsunuz, yine ellerini yıkamışlar, yine hiçbir suçları yok…Yok öyle yağma Sayın Erdoğan! Ekonomiyi damadının, Pandemi’yi de vatandaşın üzerine yıkıp, Bu işten elini yıkayıp çıkamazsın.Madem tek adam düzenini kurdun, o zaman tek sorumlu var, o da sensin! Madem siyasi rantın, kırıntısını görünce üzerine atlıyorsun, Başarısızlıkları da bir zahmet üstleneceksin.”

‘ESNAFA VATANDAŞA NE VERECEKSİN ONU ANLAT’
“Böyle olmaz Sayın Erdoğan! Böyle devlet yönetilmez. Yapma! Gün, siyaset yapma günü değil. Gün, topyekûn mücadele günü. Felaket geldi kapımıza dayandı. Yaraları sarmak yerine, kafa göz yarmak, devlet insanlığına sığmaz. Sana düşen, millete örnek olmak, rehber olmak, bu cendereden en az hasarla çıkmamızı sağlamak. Sana düşen, nasıl ölmeyeceğiz, onu anlatmak. Sana düşen, esnafımıza, çalışanlarımıza hangi destekleri vereceksin, onu anlatmak. Sana düşen, vatandaşlarımızdan ne bekliyorsun, sen onlara ne vereceksin, bunları anlatmak.”

‘MASAL ANLATMAYI BIRAK’

“Masal anlatmayı bırak Sayın Erdoğan! Bu millet tarihini de, değerlerini de, senden önce olduğu gibi, senden sonra da korumasını bilir. Şimdi bütün mesele, milletin canını, birliğini, dirliğini, sağlığını korumak. Bunları nasıl yapacaksın sen asıl onu anlat! Buradan ilan ediyorum; Bu iktidarın millete verecek hiçbir şeyi kalmamıştır. Bu iktidar, ömrünü tamamlamıştır.”

‘ASGARİ ÜCRET BÜYÜK SORUN’

“Millet, işlerin kötüye gittiğini gördüğünde, sandıkta gereğini yapar. Millet iradesi, şaşmaz bir tartıdır. Ve her siyasi parti o tartıya çıkar, gerçekle yüzleşir. Yüzleşmemiz gereken o gerçeklerden biri de, Asgari Ücret konusudur. İYİ Parti olarak biz, “Türkiye istihdamsız değil, istihdamla büyüsün.” diyoruz. “Rantla değil, üretimle kalkınsın.” diyoruz. Bu vizyon ışığında, İşverenlerimizin üzerindeki yükü hafifletip, onların yeniden istihdam yaratmalarını sağlarken, dar gelirli vatandaşımızı da, borç sarmalına sürüklemeyecek, kayıt dışı istihdamı kayıt altına alacak, hakkaniyetli bir asgari ücret modeli üzerinde çalıştık. Mevcut durumda, brüt asgari ücret 2943 lira. Gelir vergisi, SGK primi ve işsizlik sigortası fonu kesintileri yapıldıktan sonra, çalışanımızın eline net, 2325 lira geçiyor.”

‘ASGARİ ÜCRET 3.000 LİRA NET OLSUN’
“Diğer taraftan, asgari ücretli bir çalışanı istihdam etmek için, işverenimizin cebinden ise 3458 lira çıkıyor. Bu hem maaşı kuşa dönen çalışanımız açısından, hem de yüksek bir maliyet üstlenen işverenimiz açısından, kabul edilebilir bir durum değil. Bizim önerimiz şudur: Brüt asgari ücreti 3000 liraya çıkarıp, asgari ücretli çalışanımıza brüt kazancının tamamını ödeyelim. Yani, İşverenimiz, çalıştırdığı asgari ücretli vatandaşımızın, gelir vergisini ve SGK primini, devlete değil çalışanına versin. Devletimiz de, çalışanımızın gelir vergisini ve SGK primini üstlensin. Böylece, asgari ücretle çalışan vatandaşımızın eline, net 3000 lira geçerken, işverene olan maliyeti ise 3458 lira olmaya devam etsin.”

‘SORUNLARI BİLİYORUZ ÇÖZÜMÜ DE BİLİYORUZ’

“Bizim iktidarımız elbette farklı olacak. Çünkü Devleti yönetmek bize kolay, onlara zor gelir. Çünkü bizim gerçeğimiz, onların ancak hayali olabilir. Biz kazanmayı biliriz, onlar harcamayı bilir. Biz kurmayı biliriz, onlar satmayı bilir. Biz sorunları çözmeyi biliriz, onlar bahane üretmeyi bilir. Biz barıştırmayı biliriz, onlar birbirine düşürmeyi bilir.Biz, dardaki vatandaşımızın derdini dinleriz, onlar 5 müteahhidin derdini dinlerler. Biz, dar sokaklarda, mahallelerde gezeriz, onlar saraylarda sefa sürerler.”

Kaynak:Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ