Genel
14 Ağustos 2018 ( 8418 görüntülenme )

AKŞENER ACI KONUŞTU!..

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, hükümetin ABD ile olan geriliminin ardından ortaya çıkan kur kriziyle ilgili açıklama yaptı.


'İŞİ DIŞ GÜÇLERE HAVALE ETMEYİN'

TBMM'yi ekonomi gündemiyle olağanüstü toplantıya çağıran Akşener, basın mensupları ile paylaştığı açıklamasında "AKP hükümetlerinin, son 16 yılda, ülkemizin gerçekleri ve potansiyeline uygun ekonomi politikaları yerine, günü kurtarmayı hedefleyen ve sorunları da “dış güçlere” havale eden anlayışıyla, ne yazık ki bu günlere geldik." ifadelerini kullandı.

Akşener, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a istifa etmesi çağrısında da bulundu. Akşener'in açıklamaları şöyle:

‘DIŞ BORÇLAR VE CARİ AÇIK BÜYÜK’

“Her ne kadar Erdoğan yönetimi ekonomik krizi “Amerika’lı papaz” meselesinin arkasına saklamaya çalışsa da eğer Türk ekonomisi doğru yönetilseydi, yanlış politikalar ile dış borç batağına sürüklenmese idi, cari açık bu seviyelere gelmese idi, bir değil 50 papazın tutuklu olması bile böyle bir krize neden olmazdı. Trump, Erdoğan yönetiminin neden olduğu ekonomik zafiyetimizi kullanarak esasen varolan bir krizi ağırlaştırmıştır. Bu süreçte, diplomatik hataların, sadece siyasi değil, ekonomik maliyetlere de yol açtığını, yaşayarak gördük.”

‘MİLLETİ KANDIRMAYIN, BUNU BİZE DIŞ GÜÇLER YAPMADI, BİZ YAPTIK’

“AK Parti iktidarlarıyla birlikte, ülkemizde, rekabet edebilen, katma değer yaratan üretim anlayışı, yerini beton ekonomisine ve ithalata dayalı büyümeye bırakmıştır. Bu tercihin finansmanıysa özel sektör üzerinden dış borçlanmayla karşılanmıştır. Açıklanan 100 günlük programda da bu yanlışlara ne yazık ki devam edilmiştir. Bu nedenle, uzun zamandır gündemimizi işsizlik, yüksek faiz, yüksek cari açık ve bütçe açıkları, TL.nin sürekli değer kaybetmesi oluşturmaktadır… Demek istiyoruz ki; bugüne sadece “dış güçlerin bize açtığı ekonomik savaşla” gelmedik. Gerçeklerle yüzleşmek zorundayız. İktidar, meseleyi bir iç siyaset konusu haline getirip, hem kendini hem de milletimizi kandırmaktan vazgeçmelidir.. “

‘DERHAL HAREKETE GEÇİN’


“Cumhurbaşkanı’na ve ekonomi yönetimine çağrımızdır; Tüm mekanizmalarıyla hukuk devletini işlevsel hale getiriniz.. Bu, güvenin yeniden tesisi için hayati önemdedir.. Dış politikada milli çıkarları göz önüne alıp, tansiyonu yükselten hamasetten vazgeçiniz.. Doğru tedavi ancak doğru teşhisle mümkündür.. Doğru programlar da ancak doğru verilerle yapılabilir.. Bu sebeple, TÜİK’in ürettiği verileri, iç siyasette kullanmak için değil, yerinde kullanmak üzere ve veri güvenirliği açısından, bir an önce Avrupa Birliği standartlarına yükseltiniz.. 

Merkez Bankası, BDDK, SPK ve TMSF gibi özerk kurumlarla devlet kurumlarında, uzun zamandır terk ettiğiniz liyakat anlayışını tesis ediniz.. Sorunlar ehil ellerle çok daha hızlı ve etkili çözülür.. Acil kaydıyla, Merkez Bankası’nın enstrüman bağımsızlığını sağlayınız..”

‘DERHAL ÜRETİM EKONOMİSİNE GEÇİN’

“Tarım Türkiye’nin en önemli kalemlerindendir.. Yeni ekonomi programında ülkemizin tarımda yeniden kendine yeterli olacak şekilde üretim planlamasından başlayarak tüketime kadar olan zincirin her halkasını kapsayacak bütüncül bir tarım politikasının oluşturularak, Tarımsal üretimde kullanılan tohum, tarım ilaçları ve kimyasallarıyla, giderek uluslararası piyasanın kontrolüne ve tekeline geçmektedir.. Üretimlerde yerli, GDO’suz ve hibrit olmayan eski tohumlara dönülmeli, gereksiz ilaç ve hormon kullanımından vazgeçilmelidir.. Bütçe disiplininin yeniden tesis edilmesiyle, “Varlık Fonu” ve benzeri kurumlar tasfiye edilerek, varlıkları bütçe içine alınmalı, Sayıştay denetimine tabi kılınmalıdır..”

‘DERHAL İSRAFA VE YOLSUZLUĞA SON VERİN’

Başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarında makam araçları, hizmet binaları ve diğer cari giderler gibi israfa ve yolsuzluğa yol açan verimsiz tüm harcamalara acilen son verilmesi ve ismi gibi çılgın projelerden vazgeçilmesi, Kamu özel sektör işbirliğiyle yapılan projelerde ve kamu ihalelerinde, sadece Türk Lirası kullanımına geçilmelidir.. Bilinmelidir ki; Türkiye “Tek Adam”dan ibaret değildir.. Ve Türkiye “Tek Adam”dan büyüktür.

‘DERHAL MECLİS’İ TOPLAYIN’

Değerli basın mensupları; Aziz milletimizin huzurunda, karşı karşıya olduğumuz tabloda, toplumsal mutabakatın zamanının geldiği inancıyla, tüm siyasi partileri, ülkenin sorunlarının çözümünde ortak çalışmaya davet ediyorum. Bunun ilk adımı olarak da; Görüş ve önerimiz mahfuz kalmak kaydıyla, iktidarın tarifiyle, milli egemenliğimizi hedef alan bu ekonomik savaşa karşı, ben de, Milli Egemenliğimizin kalesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, “Milli Ekonomi Gündemi”yle toplantıya davet ediyorum."

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ